fbpx

Kdy svobodná firma nefunguje?

V sérii o svobodných firmách pokračujeme i nadále. (1. díl „O krok dál se svobodnou firmou“, 2. díl „Vzdělávejte sebe i své zaměstnance“) Dnes se zaměříme na situace, kdy toto pohodové firemní uskupení nefunguje. Hlavním důvodem jsou “vetřelci”, kteří vaši myšlenku nesdílí a záleží jim pouze na vlastním pohodlí. Není to i váš případ?Jak poznáte nefunkční systém?

Ve svobodných firmách hrozí jedno velké nebezpečí. Než se nějaká nedokonalost skutečně projeví, trvá to opravdu velmi dlouho. Zejména ve výrobních sektorech se situace nedá správně uhlídat. Co s tím?

Jaké lidi zaměstnáváte?

Naplánovali jste si svobodnou firmu a šťastné lidi, kteří se každý den hrnou do práce s úsměvem od ucha k uchu? Kteří ve firmě trčí několik hodin navíc, protože je to baví? Jistě, že ano! V tom je hlavní myšlenka. Bohužel, plno lidí nepracuje tam, kde by si přálo. V práci chtějí trávit co nejméně času za co nejvíce peněz. To si jako majitelé firem musíte uvědomit.

Odhalte vetřelce

Osoby, jež nejsou prací tolik nadšené, můžete nazvat vetřelci. Systém svobodných firem jim totiž umožňuje dokonale splynout. V konečné fázi to vypadá, že každý usilovně pracuje a odvádí svou práci svědomitě. Skutečnost je taková, že někteří se toulají po firmě na oko vytížení a jiní se zašijí na kuřárně. Opravdové výsledky odvádí jen ta hrstka osob, kterou práce zcela naplňuje.Ohlídejte si problémové sektory

Ke svobodným firmám patří fakt, že neexistují píchací hodiny. Každý pracuje ve svém nejlepším přesvědčení co nejlépe. Jakmile je práce hotová, může jít domů. To nás opět přivádí do výrobních sektorů. Nastolit v kanceláři taková pravidla není těžké. Ale co osoby, na nichž závisí celý chod firmy? Když nebude výroba, nebudou zisky.

Prodloužené svačinky a pozdní příchody

Jakmile se nepostaráte o píchací hodiny na dílnách, zaděláváte si na opravdový malér. Zaměstnanci jsou vynalézaví. A ještě více ti, kteří pracovat nechtějí. Bývá běžnou praxí, že svačina trvá dvakrát déle než by měla. Na své místo se zaměstnanec dostaví o deset minut později a se stejnou horlivostí jej opouští o několik chvil dříve.Proč svobodná firma s vetřelci nefunguje?

  • Vetřelci se nechtějí zdokonalovat, zlepšovat a nestojí o zkvalitnění pracovních vztahů. Nechtějí přece v práci trávit více času. Proč se tedy přátelit?
  • Vetřelci nechtějí pracovat nad rámec. Jejich mysl funguje zhruba takto: “Tohle se píše v pracovní smlouvě, víc dělat nemusím.” Hotovo.
  • Vetřelci mohou rozkládat spokojené firemní uskupení zevnitř. Tu pustí drb, támhle někoho popíchnou… Že je to proti pravidlům? Ano, je. Ale když to udělají nenápadně, nikdo si jejich činů nevšimne. Stačí použít jen správné slovní obraty.
  • Vetřelci vždy sabotují nové návrhy. Nesmí se to. Cílem je podpořit každou novou myšlenku a vylepšit chod firmy. Vetřelci to vidí jinak. Nové myšlenky neustále podrývají svými připomínkami. Na oko to vypadá jako oprávněná obava. Ve skutečnosti je cílem neměnit zavedený systém.Dejte pozor na nováčky

Možná máte ve firmě človíčky, kteří jsou v oboru svobodné firmy nováčkem. Teprve se všemu učí, postupně se rozvíjejí a pracují na sobě. Nejsou si jistí “v kramflecích”. Proto jsou nejvíce zranitelní. Stačí spojit nováčka s vetřelcem, a máte o potíže postaráno. U nováčků hrozí, že se připojí na špatnou stranu a své snažení vzdají. Mohou vyvstat otázky jako: “Proč se musím tolik snažit, když někteří tady vůbec nemusí?”

 

Máte nějakou vlastní zkušenost s nefunkčním systémem svobodné firmy? Jak jste situaci vyřešili? 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články