fbpx

Mentor, hlavní stanice úspěchu

Mentor, hlavní stanice úspěchu

Mentoring se za hranicemi těší velkému zájmu. V Čechách na jeho důležitost ale mnohdy zapomínáme nebo si jej často a chybně pleteme s koučinkem. Kdo je tedy mentor zač a čím se tak liší od kouče? Dozvíte se i jak na něj zapůsobit.



Mentor je ve zkratce člověk, co již dokázal to, co chcete vy. Jeho služby se dají brát jakožto jedna z metod osobního rozvoje. Mnohdy je dokonce řazen nad ostatní zažité metodu růstu, jako jsou například čtení, forma pokus/omyl apod. Mentora lze tedy chápat jako jakéhosi průvodce v určité oblasti nebo tématu. Učí jak nalézt správný směr či rovnou řešení.

Mentor v praxi aneb co vlastně dokáže nabídnout.

Pro lepší pochopení tématu bude nejlepší začít jednoduchým determinováním toho, co správný mentor umí. Vytvořili jsme za tímto účelem jednoduchý výčet, pojďme tedy na to:

  • Poskytuje rady a směr pro vaši kariéru

První dovednost se týká práce. S tou si totiž většina osob mentora spojí. A je to tak správně. Mentor totiž dokáže udávat směr vašemu kariérnímu životu. Může například zadávat různé úkoly, nebo radit při těžkých rozhodnutích. Každý má metody jiné.

  • Nezajímá ho jen práce

Možná malé překvapení, ale je to tak. Správného mentora totiž nezajímá čistě jen práce, nýbrž i vaše pocity a emoce. Umí tak pomoci například s vyostřenou situací mezi prací a rodinou. Poradí jak zvládat stres nebo obtíže se šéfem a může také nabídnout emocionální podporu.

  • Působí jako vzor

Mentor velmi často pomáhá už jen tím, jaký je. Pro své svěřence může být tedy vzorem chování, které pomůže v různých situacích.



Již tedy víte jak jej poznat. Nyní přichází zásadní bod. Možná jste si totiž během čtení předchozích odstavců řekli něco ve smyslu: „Super, ale máme ve firmě mentorský program, takže nikoho takového nepotřebuji.“ Chyba. Toto tvrzení by bylo rozhodně pravdivé, ovšem jen kdyby mentorské kurzy za něco stály. Možná je to až příliš ostré, ale je to tak. Jejich kvalita se ani ve snu nedokáže přiblížit kvalitě mentora, kterého si zvolíte vy sami.

Jak najít správného mentora?

V této velice důležité části se opět obrátíme na zkušenostmi vydřený seznam. Konec řečí okolo a pojďme hned na něj.Mentor, hlavní stanice úspěchu-2

  1. Dívejte se okolo sebe. Hodně psychologů si libuje v tvrzení, že mentor může být úplně kdokoli. Od každého se můžeme něco málo naučit. První a velice zásadní rada tak zní, nebuďte slepí.
  2. Najděte někoho, kdo žije váš sen. Každý z nás rozhodně má nějaký sen nebo cíl, který by si velice rád splnil. Od koho jiného tedy čerpat informace, než od lidí, kteří jej již dosáhli.
  3. Jeden je málo. Vězte, že ani nejlepší mentor nezná všechno. Nesnažte se tak ostřit pohled jen na jednu osobu, hledejte jich více. Rozhoďte sítě.
  4. Dívejte se po osobnostech, které opravdu potřebujete. Tento tip je zejména pro mladší část čtenářů. Umíte dokonale programovat, ale chybí vám grafik nebo umíte prodávat, ale nemáte co? Zkrátka můžete vyhledat pomoc i u mentorů.
  5. Pátrejte po lidech, kteří mohou doplnit vaše slabé stránky. Když už naleznete někoho, kdo žije váš sen, zjistěte si o něm více. Pokud má silné stránky, které vám mohou pomoci minimalizovat slabosti a naopak vyladit silné stránky vám, bude to ten pravý.



Těchto několik málo kroků by vás mělo nasměrovat ke správné sortě osobností. Je jich samozřejmě mnohem více, ale tyto by se daly označit za základní. Zbytek probereme někdy v budoucnu.

Jak potencionálního mentora kontaktovat?

Když už znáte mentorovo poslání a dokonce si ho i umíte vybrat, zbývá jediné. V této poslední části se naučíte mentora oslovit a vůbec, jak na něj zapůsobit.

Pro prvotní komunikaci s mentorem použijte rozhodně textovou formu. Telefonní hovor se v tomto případě nehodí. Už jen kvůli tomu, že můžete potencionálního mentora rušit. Nejlépe tak poslouží email nebo například konverzace na Facebooku.

Čím začít?

Hledejte co nejvíce osobní podobnosti. Pátrejte po různých nevšedních společenských rysech a podobně. Je totiž i vědecky prokázáno, že podobnost lidi přitahuje. Tento krok je tak zaručenou cestou k úspěšné dohodě.

Při psaní si dávejte pozor na délku. Rozhodně nechcete plýtvat časem někoho, ke komu vzhlížíte. Navíc napsat mentorovi o sobě několikastrannou esej je spíš výsada blázna než cílevědomého člověka. V textu se nezapomeňte krátce představit a přiložte také zajímavý fakt, který vás spojuje. Může to být klidně stejná vystudovaná škola nebo nějaká záliba. Implementujte také pár otázek, na které se chcete při případné schůzce ptát. V tomto platí jen jedno pravidlo: když na ně odpoví Google, jsou nepoužitelné. Nakonec svůj dopis co nejvíce editujte a věnujte mu času, co to dá. Jakákoli rychlá slátanina z telefonu rozhodně nezaujme.



Pokud se vydaří a váš mentor projeví zájem se setkat, buďte flexibilní. Přizpůsobte mu svůj časový plán a přijeďte vy za ním.

Máte již nějaké zkušenosti s mentory, případně informaci, která v článku chybí? Rozhodně se nezapomeňte vyjádřit do komentářů. Můžeme se takto vzájemně inspirovat a obohatit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články