fbpx

Steroidy: Co to je a jaké je jejich využití?

Pod pojmem steroidy si většina z nás vybaví látky, které sportovci užívají, aby zvýšili svůj výkon. Jenže málokdo ví, že steroidy jsou také látky, které jsou nezbytné pro léčbu některých zdravotních problémů. Pojďme se tedy podívat steroidům malinko na zoubek.

Co to jsou steroidy?

Steroidy jsou organické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v lidském těle, rostlinách a zvířatech. Steroidy v lidském těle produkuje především kůra nadledvin, varlata a vaječníky. Placenta je však produkuje i v období těhotenství. Steroidy, které se přirozeně vyskytují v lidském těle, se nazývají steroidní hormony. Ty pomáhají snižovat zánět, bolest a stres v těle. Vyrábějí se však i uměle a používají se jako lék.

Užitečnost steroidů

Snižují zánět

V infikované oblasti dochází k zarudnutí a otoku v důsledku bakteriální nebo virové infekce. Správným užíváním steroidů však můžeme zarudnutí a otoky zmírnit. Například onemocnění, jako je astma a ekzém, způsobují zánětlivé stavy, které lze omezit užíváním steroidů. V tomto případě jsou účinnější kortikosteroidy.

Snižují aktivitu imunitního systému

Existují některá autoimunitní onemocnění, při nichž protilátky napadají vlastní buňky. Například revmatoidní artritida nebo lupus. I v tomto případě může správné užívání kortikosteroidů oslabit imunitní systém a ochránit nás před nemocemi, jako je revmatoidní artritida nebo lupus.

Zvyšují svalovou hmotu

Některé léky na bázi anabolických steroidů pomáhají při léčbě opožděné puberty a také slouží k nárůstu svalové hmoty.

Pomáhají léčit opožděnou pubertu

Existují určité genetické poruchy, při nichž je puberta u dětí opožděná. Ta nastává, když začíná až ve věku 14 let. Kallmannův syndrom je toho dobrým příkladem. Steroidní léky však pomáhají při léčbě opožděné puberty.

Steroidy ovšem mají také vedlejší účinky, které mají vliv jak na fyzické, tak i na psychické zdraví. Rozhodně byste je bez vědomí lékaře neměli užívat.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články