fbpx

O strachu

O strachu

Nebudeme si nic namlouvat, každý z nás někdy pociťuje strach. Rozhodně to ale neznamená, aby nad námi převzala moc panika a my udělali chyby, ke kterým nemuselo vůbec dojít. Proč se bojíme a proč strachu přikládáme takovou hodnotu ve svém životě? Nechme toho jednou pro vždy.

Nebudu užívat zbytečných přesmyček. Nejhorší smrt je smrt z vyděšení. Ať už to tak cítíte, nebo ne, je to zkrátka fakt. Bojíme se neznámého, bojíme se, že nejsme připraveni. Nejen mimořádné situace v nás tak vytvoří nejistotu. Zdravá není pro nás a ani pro naše okolí – musíme se pořád bát? 



Vyděšení z nás dělá obětní beránky

Bát se je přirozené. Musíme si ale uvědomit i důsledky, které s sebou strach přináší. Můžeme k tomuto účelu zapátrat i v minulosti. Představte si takového pračlověka. V momentě, co na něj zaútočil nějaký větší a obávaný tvor, měl na výběr. Mohl se bránit, mohl utéct nebo také zůstat stát. Tohle rozhodnutí za nás mozek vyhodnotí během zlomku vteřiny. Jenže pokud se necháte přemoci strachem, začnete tento reflex zpochybňovat.

V dnešní době rozhodnutí, která takto výrazně ovlivní náš život, či zdraví, příliš neděláme. Hlavu si totiž lámeme nad rozhodnutími, která rozhodně nejsou ani takového rozsahu. V momentě, přijde-li pak život ohrožující situace, zavládne panika. 

Strach je mimo jiného i úžasný nástroj, jak lidi přivést na svoji stranu. Opět můžeme spojení strachu a moci hledat již v dávných dobách. Vládci vždy chtěli vytvořit ve svých poddaných pocit strachu, díky kterému se lépe dodržovala morálka a další důležité věci pro chod společnosti. V dnešní době na strachu lpí hlavně média. Rozhodně není žádným tajemstvím, že silně negativní zprávy často přinesou více čtenářů, než zprávy pozitivní. Vytváří v nás totiž pocit nejistoty, kterým se klidně rádi budeme řídit, bude-li třeba. Všechno špatně!



Strach není třeba, stačí uvědomění podložené informacemi

Když je ten strach takový neřád, musím rozhodně navrhnout jinou formu vyrovnávání se s nečekaným. Už nějakou dobu tíhnu spíš než k vystrašenosti k uvědomění. Rozdíl je především v tom, že vnímáte rozsah situace, ale nemáte strach. Uvědomujete si totiž všechny scénáře, plníte svoji občanskou povinnost a nedáváte vůbec prostor negativitě. Zkrátka jste zařídili své myšlení tak, aby bylo flexibilně schopné se přizpůsobit na jakoukoli nevyzpytatelnou událost. 

Čeho tak dosáhnete?

Dostane se vám vnitřního klidu, který vás zahřeje pokaždé, budete-li to vyžadovat. Navíc budete schopni i v jinak stresových situacích jednat s klidem a rozmyslem. Nebudete ovládáni strachem, stanete se totiž jeho pánem. Bát se občas budete, vše není tak růžové. Jenže budete schopni řídit úroveň tohoto strachu a zamane-li se vám jej vymýtit, zkrátka tak učiníte.



Vymeťte strach, stačí si zkrátka říci dost!

Všude po internetu se pohybuje spousta rad, jak se strachu zbavit. Panika se většinou nejlépe rozhání porovnáním s jinými lidmi, státy a podobně. Zkrátka si najdete nějaký cíl a řeknete, že na tom tak špatně ještě nejste. Tento způsob ale já osobně vnímám jako naprostou blbost. Rozhodně mě totiž neuklidňuje, že je na tom někdo někde hůř než já, vás ano?

Spíš než tohle katastrofické a nešťastné srovnání bych tak doporučil jediné – říct si dost! Nevím, v jaké situaci jste, jak moc jste vyděšení a jaké jsou z toho cesty ven. Vím však, že zamávat jednou pro vždy strachu není zas tak složité. Paradoxně je to až neuvěřitelně jednoduché. Postavte si hlavu, buďte tak tvrdohlaví, jak jen dokážete a strach ve vás nepřežije ani další minutu. Fakt…

Jak si přesvědčení ulehčit?

Podpořit toto rozhodnutí můžete mnoha způsoby. Nejlépe se bude dělat, budete-li v blízkém kontaktu s rodinou a přáteli. Zároveň velice pomáhá ověření faktů. Vyžadujte pravdu a udělejte si obrázek celé situace bez zbytečného sledování přehnaných televizních žvástů. Zvolte zdroje informací, kterým věříte a které nemají potřebu děsit. Zároveň kromě negativních zpráv, hledejte pozitiva. Svět je obrovský a začnete-li se pídit po optimismu, najdete ho takové množství, že to sousto ani nespolknete. Z vlastní zkušenosti pak pomůže zamyšlení. Myslete na zážitky, kdy jste se cítili dobře. Doporučuji v tomto ohledu knihu „Jak se zbavit starostí a začít žít,” vypoví vám mnohem víc než já.

TIP: S nadhledem jde všechno líp.

Teď si budu možná trochu protiřečit, ale není ku škodě se občas smířit s tím nejhorším možným scénářem. Cože co? Čtete naprosto správně. Pokud se totiž naučíte opravdu dobře řídit své myšlení, možná díky tomu totiž paradoxně naleznete neuvěřitelný klid. Nebudete zkrátka nejistí. Stanou se z vás optimisté, protože vše, co nebude vycházet podle vaší katastrofické představy, bude příjemné a pozitivní. Zajímavý přístup, no ne? Rozhodně lepší než se klepat strachem a páchat chyby…

Závěrem bych chtěl říci, že ať už je doba jakákoli, neměli bychom si vsugerovávat, že se bojíme. Společensky bych otázku „Bojíš se … ?” úplně vypustil. Pokud ji totiž položíme, ukazujeme akorát svému okolí, že je nějaký vliv, který je nejistý. Ostatně tuto otázku většinou pokládají především jedinci, kteří se sami bojí. Proto na vás apeluji, zapomeňte, že nějaký strach vůbec existuje. Sežeňte si informace, jednejte jako moudrý člověk a nenechte se svést na vlnu paniky. O ničem jiném to vlastně není…

Věděli jste, že anketu o nejkrásnější evropský strom vyhrála borovice z Česka?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články