fbpx

Nejšílenější Vánoční tradice po světě. Tohle byste nečekali…

Nejšílenější Vánoční tradice po světě. Tohle byste nečekali...

Za celý tým magazínu Moderní Gentlemani Vám přeji krásné prožití vánočních svátků, spoustu srdečných setkání s bližními a v neposlední řadě i mnoho odpočinku. Moc si vážíme podpory, které se nám od Vás dostává. DĚKUJEME!

Když jsem přemýšlel nad tím, čím by se dalo okouzlit u vánoční večeře, při rozbalování dárků nebo i na afterparty, napadly mě fakta. Rozhodl jsem se tak nechat psychologická témata bokem a přinést sváteční náladu jednoduchým a zajímavým listem vánočních tradic po světě. S tímhle rozhodně zazáříte a zanecháte ve svých blízkých i trochu poznání.

Na tomto listu jsem si dal zvlášť záležet. Chci upozornit, že některé oslavné rituály mohou působit až poněkud divně a vzdálené na míle daleko Vánocům. Ale víte jak, co země to mrav. Navíc, přesně kvůli těmto výjimkám tady jste. No ne?

10. Ukrajinský neprometený stromek

Zatímco u nás je zvykem nazdobit stromek co nejkrásnějšími baňkami a podobně, na Ukrajině jim stačí i pavučina. No tedy jak se to vezme…



Na Ukrajině je součástí folklorních tradic i Legenda o vánočním pavoukovi. V příběhu, který toto zajímavou postavu definuje žije žena a její děti v chudobě, když tu náhle přímo v jejich domě začal růst strom. Neměli na ozdoby a tak jediná věc, která strom odlišovala od ostatních, byla fůra pavučin, jenž stromek alespoň trochu zdobila na Štědrý den. Ovšem v noci poté se pavučiny proměnily na stříbro a zlato. Ukrajinci si tak na své stromky věší pavučinky jako odkaz na štěstí oné rodiny z povídky.

 

9. Island a kočka Yule

Se zvířaty se setkáváme v příbězích a legendách poměrně často. Na Islandu to není výjimka a podle jedné z tradic vždy jen na Vánoce vylézá speciální kočka.



Překvapení by pro vás možná mohlo být to, že nejde o nikterak pozitivní postavu. Kočka Yule totiž dle legendy není roztomilý a přátelský parťák na toulky po Islandu. Podle mýtů je totiž divokým tvorem, který putuje zimní krajinou a pojídá každého, kdo na Štědrý den nedostal nové oblečení. Na Islandu si asi musí hodně vážit měkkých dárků, co myslíte.

 

8. Hororový rakouský skoroježíšek

U nás rozdává dárky Ježíšek, který ani nevíme, jak doopravdy vypadá. V Americe a spoustě dalších zemí je to zase postava přitloustlého červenobíle oděného Santy. V Rakousku? Nelekněte se.



Krampus je postava, která by se dala jednoduše označit za naprostý opak našeho Ježíška. U nás totiž Ježíšek naděluje hlavně hodným dětem, Krampus naopak trestá děti, které zrovna hodné nebyly. Přichází během Vánoc.

 

7. Katalánský špalek ne úplně do kamen

Zatímco u nás si v zimním období rádi zatopíme, ve Španělsku a přesněji v Katalánsku využívají polínko úplně jinak. Tió de Nadal, jak se tato tradiční postava jakéhosi soba z dřevěného polena jmenuje, se během vánočních svátků nachází ve většině domovů Katalánců. Některé rodiny si kupují jen kulatinu, jiné chtějí i dvoje nohy. Některé Tió de Nadal kreslí obličej, jiné ho nechávají v přírodní podobě.

 

Na Štědrý den funguje Tió de Nadal jako jakési oslíku otřes se. Jsou zpívány koledy, při nichž je do polínka šťoucháno klackem a je pobízeno, aby si ulevilo. Následně jsou děti odehnány pryč z místnosti, aby měl Tió de Nadal klid. Rodiče přispěchají s dárky a nasázejí je pod soba z přírodnin. 

 

6. Japonské KFC Vánoce

Nejíte ryby a přemýšlíte nad náhradou kapra ve vánočním menu? Co třeba takový KFC kyblík. V Japonsku nic neobvyklého.

 

Vánoce v Japonsku jsou vnímané podobně jak u nás. Hlavní je, aby se sešli nejbližší a strávili nějaký čas zase pospolu. Japonci se rozhodli, že by je v tomto mohlo obtěžovat vaření. Sami uznejte, že o Vánocích tomu tak skoro v každé rodině je. Proto není divu, že se rozhodli využít místních nabídek KFC, které nabízí akční kyblíky složené přesně pro vánoční večeři s rodinou.

 

5. Německá vánoční okurka

Skoro každý stromek má na sobě i nějakou speciální ozdůbku. Už víme, že na Ukrajině je to malá pavučinka. Možná vás překvapí, že u sousedů v Německu to není nic jiného než malá zavařovací okurka.



Ozdoba ve tvaru okurky se podle německého zvyku schovává hluboko do koruny stromku. Na Štědrý den pak děti prohledávají důkladně větve a snaží se zelenou ozdůbku zpozorovat jako první. Komu se to povede, má dostat odměnu od svatého Mikuláše. 

Náš tip: Pokud hledáte tipy na vánoční dárky pro muže, který miluje rybaření, podběráky, háčky a další vybavení na ryby seženete za pár korun na rybina.cz.

4. Jižní Afrika? Místo kapra housenky

Nezaujala vás nabídka KFC a stále chcete menu o Vánocích něčím obohatit? Co takhle zkusit něco opravdu nevídaného. Je to křupavé, smažené a podle jihoafričanů i velice chutné. Housenky, co jiného.

 

Během vánoční sezóny bývá v Jižní Africe k vidění opravdu zajímavá delikatesa. Smažené housenky. Místní se jí nemohou nabažit, zatímco z nás si jen málokdo umí představit takovou housenku ochutnat. Zkoušel jsem to, ale upřímně, moc vánoční nálady jsem z nich nedostal. Jako solené chipsy.

 

3. Americký krb… V televizi…

Když jsou ty mrazivé dny, rozhodně se hodí něco co vás zahřeje. Stačí třeba takový krb. Nemáte? Nevadí, pusťte si záběry z něj místo pohádek.

 

Tohle rozhodně není žádná převratná novinka a o tom, že Američané masově sledují o Vánocích krb byť jen v televizi jistě víte. Co je možná zajímavost, že na toto náležitě reagují i velké produkce (např. Netflix) a na Vánoce spouštějí speciální živé vysílání. Scénář? Krb a v pozadí ve smyčce hrající koledy.

 

2. Novozélandský trošku jiný vánoční stromeček

Pod pojmem vánoční stromeček si mnoho z nás představí krásnou pravidelnou borovici nebo smrček. Ať už máte opravdový nebo umělý, vždy stojí někde v obýváku, zdobí se a na Štědrý večer pod ním naleznete dárky. Na Zélandu na to jdou ale jinak.



Ve vánočním čase totiž na Novém Zélandu začíná kvést strom Pohutukawa s jasně červenými květy. Tento strom má velice důležité kořeny v Maorské mytologii a místní jeho červené květy a jasně zelené listy berou za symbol Vánoc.

 

1. Italská vánoční čarodějnice

Opět řekněme jiná forma našeho Ježíška. Čarodějnice Befana doručuje dárky italským dětem vždy za Epiphanské noci, která je 5. ledna.

 

Hodné děti odmění dárky a také tím, že pověšené ponožky naplní cukrovinkami. Dětem, které hodné nebyly nadělí čarodějnice jen prosté uhlí.

 

Tak co na to říkáte? Co vám utkvělo nejvíc a rozhodně se o to podělíte s blízkými? Napište nám! Třeba i další divné zvyky, se kterými jste se setkali.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články