Padání vlasů není jen estetický problém. Jejich kvalita odráží zdraví kůže a vlasové pokožky i zdraví celého těla. Na vypadávání vlasů má vliv také dědičnost, pohlaví i roční období. Kdy je vypadávání vlasů ještě v normě a kdy už byste měli zbystřit a začít ho aktivně řešit?
Příčiny padání vlasů
Vědět o někom všechno, že znáte i počet vlasů na jeho hlavě, je volná interpretace jednoho hebrejského rčení. Vzhledem k tomu, že na hlavě máme zpravidla něco mezi 100 a 150 tisíci vlasy, je to znalost jistě důkladná. Vlasy se neustále obnovují. Zatímco denně přirozeně ztratíme asi 100 z nich, další stále dorůstají. Více vlasy přirozeně vypadávají během jara v březnu a dubnu a pak i v podzimních měsících září a říjnu. Jeden vlas můžeme mít až 7 let.
Dědičnost a hormony
Příčin, kvůli kterým mohou vlasy nadměrně vypadávat, je celá řada. Mnoho lidí si nese jeden či dva “geny pro plešatost”. U mužů se přítomnost takového genu projeví po pubertě, když se přidá působení mužských pohlavních hormonů, a vlasy se začnou ztrácet. Né za všechno ale mohou geny. Na kvalitu hormonů mají vliv naše hormony, proto například i při onemocněních štítné žlázy pacientům vlasy nadměrně vypadávají.
Nevhodná péče a stres
Za padáním vlasů je možné také hledat nadměrný stres. Také zdánlivé banality, jako necitlivá péče, nešetrné česání mokrých vlasů (mokré vlasy jsou velmi křehké), fénování horkým vzduchem či urputné tření vlasů ručníkem způsobí jejich přílišné vypadávání.
Nedostatek vitamínů a dalších živin
Nadměrné vypadávání vlasů často poukáže i na nevhodné složení jídelníčku. Krásné a zdravé vlasy musí být živeny dostatkem vitamínů B, minerály a aminokyselinami, které získáváme z kvalitních zdrojů bílkovin. Vypadávání vlasů je také projevem anémie neboli nedostatku červených krvinek, která vzniká třeba při nedostatečnému příjmu železa.
Jak zabránit padání vlasů?
Zastavení padání vlasů po vás bude chtít komplexní a vytrvalou péči. Vlasová pokožka potřebuje výživu zvenku i zevnitř. Pořiďte si proto kvalitní, vyživující vlasovou kosmetiku. Vsadit můžete například na rostlinné oleje jako jsou arganový, ricinový nebo olej z pšeničných klíčků. Kofein, který je častou složkou přípravků pro růst vlasů, podporuje prokrvení pokožky a tím pomáhá, aby se výživa dostávala k vlasům i zevnitř. Kromě pestré stravy si při nadměrném padání vlasů dovolte i doplňky s vitamíny B, biotinem a minerály křemíkem a zinkem, které zdraví vlasů přispívají. Nezapomeňte doplnit i železo. Komplexní vlasová výživa by měla obsahovat také aminokyselinu methionin.
Nadměrné padání vlasů nepodceňujte
Jak už bylo výše zmíněno, nadměrné vypadávání vlasů někdy souvisí s vážnějšími onemocněními. Příčinou vypadávání vlasů může být třeba infekce. Někdy na pozadí padání vlasů lékař najde autoimunitní onemocnění. Také naneštěstí některé léky jako kortikosteroidy kvalitu vlasů snižují. Nejzávažnějšími příčinami vypadávání vlasů pak jsou nádorová onemocnění a jejich chemoterapeutická léčba. Vždy je proto dobře pro vaše zdraví a klid, nechat se při podezřele silném padání vlasů zkontrolovat u lékaře.
Zdroj náhledového obrázku: Pexels