fbpx

Plesová sezóna začíná. Pánové, jste připraveni?

Plesová sezóna začíná. Pánové, jste připraveni? ples

Plesová sezóna je tady a s ní přichází nejen zábava, ale i povinnosti. Vyrazit s partnerkou na ples si žádá jisté znalosti a dovednosti. Rozhodně se nemůže stát, že bychom se tam vypravili nepřipraveni. To zavání pořádným faux pas!

Hoďme se do gala

A to téměř doslovně. Nestačí jen vkusné a slušné oblečení. Neignorujme ani svůj zevnějšek!Vousy, vlasy a nehty

Před plesem se nezapomeňme postarat o své vousy a vlasy. Zarostlý neupravený vous a mastné prameny trčící kolem hlavy partnerku neohromí. Vsaďte na pořádné holičství! Nehty si ostříhejme a očistěme. Pamatujte, že rukavičky jsou minulost. Vystavovat na odiv přerostlé nehty černé od kolomazi není právě ideální.

Vůně a svěží dech

Jsme-li vášnivými kuřáky, respektujme to, že partnerce by cigaretový kouř mohl vadit. Zejména při tanci, kdy probíhá konverzace a jsme blízko sebe, je kouřový dech zcela nepřípustný. Mějme s sebou v kapse žvýkačky. Ale pozor! Před tancem je musíme vyplivnout! Kromě svěžího dechu bychom si měli zakládat také na vůni. Podívejte se, jak ji správně vybrat!

Správné oblečení je základ

Typ oblečení vždy určuje pozvánka na ples. Pánové si na plese však vystačí buď s klasickým černým oblekem nebo se smokingem. Ženy se pak pánům přizpůsobí typem šatů. K černému obleku se hodí jak motýlek, tak kravata. Naopak ke smokingu je přípustný pouze motýlek. Ideálně volme takovou barvu, jakou mají šaty partnerky. Bílé rukavičky u pánů již povinností nejsou a nepoužívají se. Pravidlo nad pravidla: Oblek musí dokonale sedět! Jak má správný oblek vypadat?Obuv

Nejlépe sáhněme po botách s uzavřeným šněrováním. Jsou více společenské než obuv s otevřeným šněrováním. Ke smokingu se pak hodí lakýrky. Na ples rozhodně nepatří semišová obuv nebo mokasíny. Barvu obleku slaďme s barvou bot a nezapomeňme na vysoké ponožky ve správném odstínu.

Konverzace během tance

Nejhorší možná varianta během tance je zaryté mlčení. Nejen, že je to poněkud trapné, ale ani si celou událost neužijeme tak, jak bychom mohli. Zároveň se však vyhněme jakýmkoli dvojsmyslným narážkám, které jsou na plese zcela nevhodné. Také se vyvarujme tématům, která by druhou stranu mohla nějakým způsobem přivést do rozpaků. Partnerku ani nevyslýchejme a nesnažme se konverzovat o tématech, která ji nejspíše nebudou zajímat – například průběžný stav tabulky po jarní části.Tanec s jinými ženami

Může se stát, že během sezení u stolu přijde naši partnerku o tanec požádat jiný tanečník. Pak záleží jen na ní, jak se rozhodne. Je-li na plese však výhradně s vámi, měla by nabídku taktně odmítnout. My bychom se však své partnerce měli věnovat na sto procent. Pak podobná situace nejspíše nenastane. Je nepřípustné, aby partnerka zůstala u stolu sama, zatímco my tančíme s jinými ženami.

Pár zásadních pravidel plesu, která nepomíjejme

  • Pánové, vaše ruka nepatří na partnerčina bedra! Toto je nepřípustná pozice. Nechme svou dlaň na její lopatce.
  • Odcházejme z plesu včas. Nikoli před půlnocí, ale také ne po druhé hodině ranní. Výjimky najdeme u maturitních nebo hasičských plesů.
  • Před oficiálním zahájením plesu nekonzumujeme žádné potraviny, ani netančíme.
  • Opustit partnerku na parketu je neomluvitelné. Vždy ji musíme odvést zpět ke stolu.
  • Opilost a ztráta kontroly je na plese nepřípustná a je to dokonalý stavební kámen pro faux pas.Dobrá rada na závěr – se slušností nejdál dojdeš

Buďme věrni svému gentlemanství za každých okolností. I když nás bude obtěžovat podnapilý spolusedící u stolu nebo se někdo bude nezdvořile či vulgárně vyjadřovat o nás či naší partnerce, neztrácejme nervy. Zbytečně bychom zkazili ples jak sobě, tak ostatním lidem. Pokud je to možné, nevhodné chování jiných lidí ignorujme. Ať jsou v jakémkoli stavu. Výjimku samozřejmě tvoří situace, která by doopravdy někoho ohrožovala.

 

A co vy pánové? Jste připraveni na ples? Navštěvujete plesy každoročně nebo jste na tom posledním byli před maturitou?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články