fbpx

Proč vlastně gentleman?!

Proč vlastně gentleman?!

Kdo je to vlastně Gentleman?! Rytíř v nablýskané zbroji neutuchajíc bojující o ruku krásné lady? Nebo snad ten úspěšný a bohatý člověk, který mě právě minul míříc do pětihvězdičkové restaurace na meeting? Ale kdeže…

Gentlemana si dnes každý představuje jinak. Každopádně existuje jedna „verze” celé charakteristiky, která mi utkvěla v hlavě. Možná to bude tím, že jsem měl možnost potkat pár bohatých lidí, které bych gentlemany nenazval ani ironicky. Vše to ještě dokouzluje fakt, že většina z nich byli Angličani, rození Angličani – ti, které obrazně řečeno považujeme za vzor gentlemanů. Co z toho plyne? Díky bohu, že už dnes neplatí, že gentleman musí mít vysoké společenské postavení a hromadu peněz na účtech. Nebo je to jinak?

Peníze a moc nikdy nekoupí třídu

Než vám vykreslím svoji představu gentlemana, chtěl bych něco jednou a pro vždy vyvrátit. Gentleman opravdu nemusí být boháč. Myslím, že i sami ze svého okolí znáte lidi, kteří byť nemají mnoho materiálna, působí lidsky lépe než kdokoli jiný. Gentlemanem může být opravdu kdokoli – soused Franta, hasič Zbyněk i bezdomovec Láďa. Nejde o otázku majetku, jde o otázku volby! Zamyslete se nad tím.

Kdo že to tedy ten gentleman je?

Je to titul. Získáte jej jen pokud zapracujete na svém chování, výstupu, zkrátka na sobě samém. V žádném případě nejde o dokonalost! Gentlemanství totiž spočívá v neustálém snažení se dokonalosti dosáhnout, ne ji mylně předstírat. Gentleman také v žádném případě není samotář fixovaný jen na svůj osobní úspěch. Snaží se uspět, o tom žádná, ale pomáhá v úspěchu i ostatním a hlavně, všem ho přeje. Navíc mu také záleží na tom, jak jeho názory a rozhodnutí ovlivní ostatní. Je to o vztazích s lidmi, pozitivní náladě a hlavně slušnosti. Nelíbí? Může být… Tohle je totiž čistě můj pohled na gentlemana.

Víte, odpovědí na otázku “Kdo je to gentleman?” je mnoho a prakticky každý má tu svoji. A je to asi koneckonců dobře. Každý, kdo se totiž zamýšlí nad tím, kdo je gentleman, přemýšlí prakticky nad sebou. Jistě, vybaví se Vám opět předloha anglických kultovních gentlemanů, ale neřeknete přece něco, co sami neděláte. Zkrátka do definice gentlemana každý muž promítá sám sebe.

Celé gentlemanství tak dost možná ani není o tom učit se nějakým návykům, ale o tom najít tyto návyky v sobě a ve své každodenní rutině.

Tohle je důležité si uvědomit.

 

Napište nám, jak si představujete gentlemana vy. 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články