fbpx

Proč vůz Tesla Cybertruck na evropských silnicích nepotkáte?

Jaká je Tesla Cybetruck?

Společnost Tesla uvedla konečně na trh dlouho očekávaný automobil s názvem Tesla Cybertruck. Proč tento vůz, který nelze přehlédnout, pravděpodobně nespatříme na evropských silnicích?

Představení nového vozu Tesla Cybetruck šokovalo veřejnost

Společnost Tesla ráda neustále posouvá hranice možného, a proto nikoho nepřekvapí, že uvedení vozu Tesla Cybertuck veřejnost šokovalo, a to hned z několika důvodů. Automobil připomíná monstrum, se kterým byste se mohli pohodlně svézt třeba i po Marsu. Na výšku měří 1 790,8 milimetrů a s nesklopenými zrcátky jeho šířka přesahuje 2 410 milimetrů. Ani váha automobilu není zanedbatelná. Troufáte si tipnout, kolik Tesla Cybertruck váží? Nebudeme vás dlouho napínat, její hmotnost je 3 104 kilogramů. Na délku tato pojízdná bestie dosahuje téměř šesti metrů.

Po nekonečném čekání je automobil konečně dostupný

O vydání tohoto monstrózního vozu se vědělo od roku 2019. S jeho vydáním se počítalo v roce 2021, ale světová pandemie covidu-19 jeho uvedení na trh pozastavila, a proto je dostupný až nyní.

Proč Teslu Cybertruck na evropských silnicích nepotkáte?

Aby se mohlo nějaké auto prohánět po evropských silnicích, je nutné, aby splnilo řadu kritérií. Právě zde nastává u nového automobilu od Tesly problém. Nejen, že Cybertruck nesplňuje jedno kritérium, on jich nesplňuje hned několik. Pojďme se na ně podívat podrobně.

Ostré tvary jsou pro chodce i cyklisty smrtící

Jedním z důvodů, proč by se vůz neměl na evropských silnicích, zejména v ulicích měst objevit, jsou jeho ostré hrany. Při střetu s chodcem či cyklistou by totiž následky srážky byly s největší pravděpodobností smrtelné. Tesla nicméně na konstrukci vozu poukazuje jako na velmi výhodnou. V oficiálním popisu vozu například můžete narazit na to, že vnější plášť vyrobený z nerezové oceli je odolnější vůči promáčklinám, poškození a dlouhodobému vzniku koroze. To je sice pravda, ale zároveň můžete Cybertruckem zničit opravdu hodně věcí okolo sebe a způsobit smrtelná zranění.

Tuhý materiál ohrožuje řidiče a nulová deformační zóna nepřináší bezpečí

Maximální bezpečí při nehodě nezaručuje kvůli tuhosti materiálu Cybertruck ani svému řidiči a posádce. Nerozbitné sklo armor glass, jenž odolá nárazu baseballového míče letícího rychlostí 112 km/h i krupobití čtvrté třídy, je skutečně téměř nezničitelné a díky svým výborným akustickým vlastnostem je při jízdě v kabině vozu ticho jako ve vesmíru, na druhou stranu deformační zóna Cybertucku je nulová.

Při čelním nárazu nedojde k deformaci vozu, ale okamžitému zastavení. Teoreticky to zní skvěle. Z nehody totiž váš vůz vyvázne v perfektním stavu a nebudou nutné žádné opravy. Jenže těmi, kdo to odnesou, budou pasažéři. V případě, že část energie při nárazu nepohltí samotný automobil, přenese se tato energie na cestující, kterým přivodí smrtelná poranění. Pocit bezpečí, který ve voze pasažéři pociťují, je tedy poměrně falešný.

Neuvěřitelná fakta o Cybetrucku

Příležitost svést se v neupraveném modelu vozu Tesla Cybertruck po evropských silnicích se vám nepoštěstí, což je škoda, a to i v případě, že se vám automobil nelíbí. Ať už totiž společnost Tesla obdivujete či nikoliv, nedá se jí upřít to, že je inovativní a mnohdy jde až na samotnou hranici možného.

Zrychlení z nuly na sto

Vozidlo Tesla Cybertruck na to sice nevypadá, ale zrychlit z nuly na sto dokáže během pouhých 2,7 sekund. Protože Tesla nedělá nic napůl, vyrazil model Cybetruck na závodní dráhu, kde porovnal síly s ikonickým vozem Porsche 911. Nejen, že nad ním zvítězil a společnost Tesla tím tak potvrdila, že její nový model dokáže skutečně zrychlit z nuly na sto rychleji než Porsche, ale navíc během testu za sebou Cybertruck táhl další automobil. Určitě vás nepřekvapí, že se jednalo o totožný model se kterým závodil – Porsche 911.

Vše potřebné po ruce

Potřebujete si v létě dopravit k jezeru svou loď, převést si svůj druhý automobil nebo třeba koně? Za automobil Tesla Cybertruck můžete bez obav připojit přívěs o hmotnosti 4 990 kilogramů.

Dostatek úložného prostoru

Model Cybertruck nabízí také hodně úložného prostoru. Využít se dá úložná plocha na zádi, přední zavazadlový prostor, střecha i tajný gear locker.

Zejména kvůli tuhému materiálu a nulové deformační zóně je velmi nepravděpodobné, že by byl automobil Tesla Cybetruck homologován pro jízdu po evropských silnicích. Zda kvůli evropskému trhu Tesla model upraví či nikoliv, to se teprve uvidí. Prozatím si za svezením v Tesla Cybetruck budete muset zajet do USA.

Zdroj textu: www.tesla.com, zpravy.aktualne.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články