fbpx

Spolehlivost ovlivňuje celý váš život. Slibujete nebo držíte slovo?

Zaplatii jste ⅔ z dohodnuté ceny a řemeslníci nikde. Smlouva podepsaná a vy čekáte. Volali vám včera, že dnes ráno určitě dorazí. Je osm ráno a nic. Je půl desáté. Nemohou se dovolat technikovi. Je dvanáct a nestartuje auto. „Ale ve dvě určitě přijedeme!“ hlásají. Jsou dvě. Nikde nikdo. Jsou tři. Telefony jsou vypnuté, nikdo to nezvedá.

Slib říká, kým jste

Za den potkáte řadu lidí a s každým prohodíte pár slov. Je pak velmi snadné každému něco slíbit. A to už je nějakých slibů, že? Dát slib je snadné. Naplánovat celou akci je lehké. Stanovit si termín může dát zabrat, ale pořád se pohybujete v rámci několika slov. Uskutečnění slibu je to nejnáročnější. To, zda své slovo dodržíte, z vás dělá gentlemana. Nebo nedůvěryhodného člověka.Proč tak často slibujete

Od dětství se potýkáte s výchovou a vnitřním přesvědčením. Není to problém některých, je to problém takřka všech. V Česku totiž neumíme říkat NE! Říct NE je pro většinu z vás nezdvořilé, znamená to, že vám je druhý lhostejný, vyvoláváte tak negativitu a jste sobci. Víte co? Není to pravda. NE rozhoduje o mnohém.

Proč je NE zásadní

Cokoli a kdykoli můžete odmítnout nebo přijmout. Každou vteřinu svého života. Každé toto rozhodnutí váš život dále rozvíjí. Pokud tedy přijmete všechno, včetně slibů, v konečném výsledku jste kontraproduktivní a škodíte nejen sami sobě, ale i ostatním. NE stanovuje priority ve vašem životě. Ukazuje, čemu se věnovat chcete a čemu nechcete. Nikdy nemůžete zvládnout všechno. Proto máte možnost volby.

Spolehlivost ovlivňuje osobní i profesní život

Představte si, že jste své ženě slíbili večeři v sedm. Je pravděpodobné, že se nachystá předem a těší se. Vy domů přiběhnete za pět minut sedm, upocení, ulítaní.

  • V lepším případě okamžitě vlezete do sprchy a omluvíte se.
  • V horším případě jste zapomněli úplně, protože jste přece slíbili Karlovi od vedle, že mu spravíte auto.

Tím dáváte jasně najevo svoje priority. Výsledkem je zklamání vaší drahé polovičky. Až se někam budete chystat příště, dost možná už se vaše žena nebude těšit, ale bude se obávat, abyste vůbec dorazil.

Další historku uvedu z profesního života. Slíbili jste, že termín za tři dny rozhodně stihnete. Druhá strana si kvůli vám vzala třeba i dovolenou a přeorganizovala plány s rodinou. Nezapomeňme, že každý člen rodiny měl také svoje vlastní plány. A vy nic. Nestíháte a předem jste taky nedali vědět. To je nezodpovědné a vysloužíte si tak jenom vztek a otrávení svých zákazníků.Jak být spolehlivý v dnešní uspěchané době?

Dovoluji si říct, že v současnosti je dodržení slibů mnohem náročnější, než tomu bylo dříve. Obklopuje vás plno lákadel, jste v kontaktu s vícero lidmi, byť virtuálně, a máte k dispozici řadu aktivit. Jak si z nich vybrat to hlavní a zbytek odmítnout? Dost často chcete všechno a to se nevyplácí.

  • Nastavte si priority. Zbytek odmítejte.
  • Mějte alespoň přibližné plány. Pak budete vědět, zda svůj slib opravdu dodržíte.
  • Naučte se říkat NE. Bez toho to nepůjde.
  • Reagujte včas na změnu okolností a informujte o tom ty, kterých se změny týkají. Vyhnete se tak chaosu.

Spolehlivost je vzácná

Každý, kdo dnes drží své slovo a jen tak planě neplká, je ojedinělý člověk. Ostatní si to možná neuvědomují, ale přesto to dělají. Nedrží své slovo. A tím ztrácejí důvěryhodnost svého okolí. Je pak pravděpodobné, že se na ně v nouzi nikdo neobrátí, protože jim nebude důvěřovat. A to je v případě navazování kvalitních obchodních nebo přátelských vztahů dost velký problém.

A co vy, pánové? Jste spolehliví a držíte své slovo nebo raději něco slíbíte, abyste měli klid a pak svá slova vypouštíte z hlavy?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články