fbpx

Portu recenze – Vyplatí se automatické investování do ETF?

Recenze Portu

Automatizovaná investiční platforma Portu nabízí způsob, jak jednoduše a kvalitně zhodnocovat své peníze. Láká na přehledný web, nízké poplatky a zajímavý poměr ceny a výkonu. Recenze investování na Portu vám ukáže jak platforma funguje a zda-li je vhodná i pro vás.

Co je Portu?

Portu je první česká roboadvisory investiční platforma zaměřená na burzovně obchodované fondy (ETF). Za celým projektem stojí společnost WOOD & Company. Jedná se o investiční skupinu, která vznikla v roce 1991 a patří k největším obchodníkům na pražské burze. Má přístup k více než 25 světovým trhům a své pobočky v pěti evropských metropolích. Svým klientům spravuje skupina WOOD přes 25 miliard korun. Jen u Portu je zaregistrováno přes 40 000 investorů. Portu recenze vám více představí jak celá platforma funguje.

V Portu lze investovat do různých titulů najednou a rozdělit riziko už od pár stovek měsíčně. Vzhledem k modernímu softwaru, který platforma využívá, fungují dobře automatické transakce. Díky tzv. frakci cenných papírů lze investovat do konkrétních akciových sektorů od 1000 Kč.

Portu ve zkratce

 • Minimální vklad: 1000 Kč
 • Poplatek: 0,25 % p.a. u dětského účtu, od 0,53 % u běžného účtu
 • Web: portu.cz
 • Sídlo firmy: Náměstí Republiky 1079/1A, 110 00 Nové Město – Praha 1

Jak funguje investování v Portu?

Abyste mohli začít investovat s Portu, musíte absolvovat nejdříve registraci. Při té vyplníte dotazník a na základě dat z něj vám společnost navrhne nejvhodnější portfolio ušité na míru. V otázkách uvedete, jaké jsou vaše plány ohledně délky investic, jak vysokou částku chcete zhodnotit, jak velkou míru rizika zvládnete unést apod. Jakmile dotazník vyplníte a odešlete, bude vám doporučeno vhodné portfolio, které si prohlédnete a vyberte investice, které vás zajímají. Pak dojde k ověření vaší totožnosti. K tomu bude potřeba fotografie nebo kopie občanského průkazu a dalšího dokladu.

Nakonec musíte zaslat svou první investici alespoň ve výši 1000 Kč. Investovat můžete jednorázově nebo pravidelně. Částku zašlete bankovním převodem. Potřebné údaje získáte ihned po registraci. Jakmile peníze přijdou na účet u Portu, nemusíte se už o nic starat. Služba je zainvestuje sama a vy jen vše kontrolujete. Pokud budete spokojeni, můžete investovat další peníze a do více portfolií najednou. V případě, že dojde k situaci, kdy chcete vybrat peníze dříve, než skončí vaše plánovaná doba trvání investice, můžete požádat kdykoliv a během pěti až deseti pracovních dnů vám přijde částka na váš bankovní účet.

Investiční strategie v Portu

Základním pilířem Portu je vytvoření investičního portfolia na míru investorovi tak, aby bylo co nejvíce rozložené, s co nejmenšími náklady a velkou návratností. Právě proto využívá především ETF fondy. Jakmile s investicemi začnete, můžete kontrolovat, do jakých produktů jdou vaše investice a měnit je podle potřeby. Pokud si například vyberete nejrizikovější profil, bude 98 % vašich prostředků vložených do světových akcí.

Hybridní investorské strategie

Pokud jste již zkušení investoři, může vám Portu nabídnout možnost si portfolio sestavit sami z nabízených produktů nebo si můžete vybrat určitý investorský profil. Tato možnost není vhodná pro začátečníky. Investor, který si chce vytvořit více strategií musí počítat s dodatečnými poplatky.

Investice do sběratelských předmětů

Velmi zajímavé je alternativní investování do historických sběratelských předmětů tzv. Portu Gallery. Své peníze máte možnost vložit do různých sběratelských předmětů, jako jsou veteráni, hodinky, umění či známky. Cena těchto předmětu obvykle výrazně roste. Funguje to tak, že odborná komise obvykle vybere předmět, který investorům nabídce. Ti pak získávají při různých příspěvcích podíl na jeho vlastnictví. Na jeden předmět se tak skládá více investorů. Všechny jsou pojištěné a spravované profesionály.

Jak probíhá registrace do Portu?

 1. Začínáte vyplněním e-mailové adresy a bezpečnostního hesla na webu Portu.cz. Ihned poté získáte návrh investičního portfolia, vyhodnocení rizika a odhad dalšího vývoje vašich investic.
 2. Jakmile odešlete vyplněné informace, přijde vám e-mail, který musíte potvrdit.
 3. Nyní vás čeká dotazník, který musíte vyplnit. Zadejte výši jednorázové investice od 1000 Kč do 5 000 000 Kč. Dostupná výše jednorázového vkladu začíná na nule a může činit až 500 000 Kč.
 4. Další otázka řeší investiční horizont. Jak dlouho chcete mít uložené peníze u Portu, aniž byste je vybírali? Můžete volit od 3 až po 30 let.
 5. Vědět byste měli i to, zda patříte ke konzervativním investorům, nebo vám nevadí vyšší riziko. V čem se mění hodnota vaší investice a jaký propad dokážete překousnout. Jak se budete chovat ve chvíli, kdy bude pokles o více než 10 % trvat více dní po sobě.
 6. Některé otázky jsou směřované na vaše zkušenosti s investováním, jak dlouho působíte v oboru, kolik už máte proinvestováno apod.
 7. Nakonec si zvolíte, zda chcete nechat spravovat Portu vaše portfolio, nebo dáte přednost vlastní strategii.

Chcete začít investovat na Portu? Klikněte na tento odkaz.

Portfolia a výnosy

Na Portu je dostupných deset různých portfolií. Každé se liší mírou rizika, to znamená, že i rozložení investic a předpokládané výnosy jsou odlišné. Nejkonzervativnější portfolio tvoří především dluhopisy, ty rizikové pak akciové trhy.

Na úvodní stránce webu máte k dispozici kalkulačku, která vám umožní získat konkrétní představu o výši investice a odhadovaném výnosu. V potaz se berou tři různé scénáře, které by mohli nastat.

Příklad: Jednorázový vklad 20 000 Kč, měsíční vklad 3000 Kč, délka investování 10 let a rizikový profil stupeň 5. Podle optimistického scénáře vyděláte k desátému roku 686 799 Kč, neutrální scénář udává částku 472 794 Kč a pesimistický scénář 327 432 Kč.

Poplatky a bezpečnost

Společnosti, které se starají o vaše investice, si obvykle účtují různé poplatky (vstupní, výstupní, správcovský a další). Zde platíte jeden poplatek, který činí 1 % z investované částky ročně a od 0,89 % pokud budete spravovat vlastní strategii. Nově díky možnosti fixace můžete získat až 40 % slevu z poplatků. V porovnání některých jiných podílových fondů na českém trhu jsou poplatky velmi vstřícné, například Top Stocks od České spořitelny má 3 % jednorázový vstupní poplatek a správcovský poplatek 1,95 %, Nemovitostní fond Czech Fund maximálně 5 % vstupní poplatek a správcovský 1,26 %.

Z hlediska bezpečnosti nabízí Portu.cz vícefaktorovu autentizaci, což je vyšší úroveň ochrany při přihlášení do účtu. Jakákoli změna se musí potvrdit SMS kódem. Při neaktivitě dojde k automatickému odhlášení a dostupná jsou všechna minulá přihlášení i s IP adresou. O jakýchkoli změnách dostanete vždy informaci na e-mail. Veškerá hotovost uložená na účtu je pojištěna do výše 100 000 EUR a na celý projekt samozřejmě dohlíží Česká národní banka a zároveň vlastní licenci k obchodování s cennými papíry.

Dětský účet u Portu

Dětský účet funguje podobně jako standardní účet, má ale výhodnější poplatek za správu. Platíte jen 0,25 % ročně z hodnoty investice. Investovat lze do tzv. Portu portfolií, o který se vám stará investiční tým. Abyste dětský účet mohli založit, musíte vlastnit svůj vlastní účet (není nutné ale investovat). Účet pro dítě založíte po přihlášení ve svém rozhraní. Potřebujete k tomu rodný list, občanský průkaz dítěte, pokud má. Peníze může vkládat zákonný zástupce, který účet založil, příbuzní a známí (každý maximálně 25 000 Kč v kalendářním roce, a dokonce i dítě, pokud vlastní dětský nebo junior účet. Peníze lze vybrat před plnoletostí dítěte. Za vybranou částku se dopočítá a naúčtuje poplatek do jeho plné výše, tedy do 1 %, zpětně.

Portu recenze: Výhody

 • Nulové vstupní a výstupní poplatky
 • Zajištění proti měnovému riziku
 • Pravidelný newsletter s novinkami na světových trzích
 • Poplatek jen 1 % ročně
 • Jednoduchá správa portfolia a možnost vlastní investiční strategie
 • Dětský účet
 • Možnost diverzifikace portfolia

Portu recenze: Nevýhody

 • Neexistující mobilní aplikace
 • Poplatek v případě častých změn investiční strategie
 • Vhodné hlavně pro začínající investory

Pro koho je roboadvisory vhodné?

Investiční platforma je vhodná pro mikro, malé a střední investory. Ocení ji méně zkušení, kteří chtějí investovat, ale nemají zájem se příliš starat. Není vhodná pro ty, kteří si chtějí vyhledávat a analyzovat různé investorské příležitosti sami. Transakce probíhají automaticky. Vždy by se mělo jednat o dlouhodobé investice v řádu 5 a více let, někde i přes 10 let.

Dále by měl Portu zkusit každý, kdo chce vydělat na dlouhodobém držení cenných papírů, ale nemá příliš velké zkušenosti, aby zkusil investovat sám. Skvělý je i dětský účet. Pokud nemůžete vkládat pravidelně peníze nebo by vás mohly investice přivést do existenčních problémů, raději se Portu vyhněte, dokud se vaše finanční situace nezmění.

Zaujala vás naše Portu recenze?

Pokud vás naše Portu recenze zaujala, tak doporučujeme si rovnou založit účet a začít investovat, pokud kliknete na tento odkaz, podpoříte tím tento web.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články