fbpx

Těžba bitcoinu, vyplatí se?

Těžba bitcoinu

O bitcoinu jste rozhodně již slyšeli. Jedna z nejznámějších kryptoměn se již několik let těší velkému zájmu investorů. Dává ovšem těžba bitcoinu v dnešní době stále smysl?

Jako první začněme zajímavostí. Možná se ptáte, proč získávání bitcoinu vlastně nazýváme výrazem „těžba“, neboli anglicky „mining“. Jde o spojitost se zlatem, ke kterému bývá tato měna často přirovnávána. Nyní už ale zpět k tématu.



Co to vlastně je?

Těžba prakticky všech kryptoměn je založena na potvrzování správnosti transakcí v kryptoměnové síti. Celý tento výpočetně náročný proces je v konečném důsledku založen na náhodě. První komu potvrzení vyjde, získává odměnu v podobě nově vzniklých bitcoinů aktuálně stanovenou na 12,5 BTC. Tato částka ovšem není konečná. Potvrzování totiž probíhá v jakýchsi blocích pár stovek transakcí. Poplatky z každé z nich jdou v tomto případě těžaři, jenž daný blok potvrdí. Díky tomuto bude i do daleké budoucnosti těžba stále proplácena.

Jde o jediný způsob, díky kterému lze nové bitcoiny dostat do oběhu. Není to však jediné poslání. Vzhledem ke zmíněnému potvrzování transakcí totiž těžba zajišťuje také bezpečnost této měny a i její samotné putování mezi uživateli.



Hlavní otázka – vyplatí se těžba bitcoinu?

Upřímná odpověď zní rozhodně ne, nevyplatí. To i přes založení na náhodnosti. Šance, že i běžný počítač dosáhne na odměnu, tudíž sice nějaká existuje. Hovoří proti ní však několik faktorů. Prvním z nich je rozhodně náročnost výpočtu. Počítač ho zvládne, ale potvrzení jednoho bloku transakcí by mu trvalo desítky, pokud ne stovky let. Z toho vyplývá další problém. Náročnost na energii v tomto případě hraje velmi zásadní roli a to nebereme v potaz ani opotřebení komponentů z non-stop provozu.

Nabízí se tedy možnost investice do ASIC hardwaru. Ten je pro těžbu přímo zkonstruován, má menší spotřebu energie, ovšem nic jiného na něm nespustíte. Na Ebay tento produkt naleznete i za cenu 15000 korun, ovšem jeden k profitabilnímu provozu rozhodně stačit nebude. V tomto ohledu by mohl být problém i s nastavením samotné těžby, která vyžaduje samozřejmě technicky zdatného jedince.



Konkurence jakožto problém

K mínusům těžby patří rozhodně také obrovská konkurence. Existují totiž země s velmi nízkou cenou za energii. Například čínské společnosti staví obrovské továrny plné těžařského hardwaru hned vedle velkých elektráren. Zde využívají přebytku energie, která je jim poskytována zdarma.

V našich podmínkách je sice konkurenceschopnost možná, ovšem vyžaduje si astronomické investice, nějakou optimalizaci těžení nebo nápad, jak znovu využít přebytečné teplo od hardwaru.  Pro začínající těžaře tedy něco naprosto nepředstavitelného. Doporučujeme tedy raději netěžit.



Chci to přesto zkusit, jak vydělám?

Pokud vás neodradily ani předchozí řádky, které stále platí, známe i možnosti jak se k nějakému tomu bitcoinu těžbou opravdu dostat. Lze totiž využít takzvaných mining poolů. Těžaři zde působí ve velkých skupinách, do kterých se můžete přihlásit. Zde mají větší sílu a hlavně výpočetní výkon. Následné odměny se v tomto případě rozdělují podle podílu výpočetního výkonu v celém mining poolu. Uvědomit si ovšem musíte opět, zda se to vyplatí. S běžným počítačem do tohoto rybníčku nebo spíš bazénu raději nevstupujte a spíše pokukujte po druhé možnosti.

Těžba bitcoinu, vyplatí se-3Druhým tipem je cloud mining. Ten funguje na principu pronájmu výpočetního výkonu, který zajišťují velké cloudové firmy. Takto za vás tedy těží hardware uložený někde v továrně a vy jen sledujete jeho úspěchy z pohodlí domova. Metoda je to velice zajímavá, ovšem pozor na firmy, od kterých tuto službu žádáte. Mnohokrát se totiž stalo, že firmy bez jakéhokoli vybavení jen okrádali důvěřivé těžaře.

Poslední a asi nejlepší tip je na celou problematiku ohledně těžby bitcoinu zapomenout. Pokud se vám bitcoiny líbí a chcete s nimi mít to dočinění, investujte do nich přímo, ne skrz těžbu. Platí to tak i pro ostatní kryptoměny. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše zde platí úplně dokonale. Bitcoiny v peněžence rozhodně nikdy neprodělají tolik, jako těžební arzenál…

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články