fbpx

Svatba: Jak se obléci jako host?

Léto je obvykle čas svateb, a určitě i vy jste letos na nějakou svatbu pozváni. Není vždy ale snadné se rozhodnout, co si obléct na svatbu jako host. Pokud jde o etiketu svatební módy, existuje několik pravidel, která vám pomohou najít vhodné a stylové oblečení. Jak tedy vybrat správné oblečení nejenom na letní svatbu?

Většinou již na pozvánce obdržíte, jaký dress code je na tuto svatbu určen. Většina párů si stanoví svatební dress code v závislosti na stylu události a také na ročním období, kdy se koná.

Dress code Black tie

Pokud uvidíte tento dress code, je to jasné. Pánové musí striktně obléce černý smoking. Také by měli mít vhodnou smokingovou košili, sadu cvočků a manžetové knoflíčky. Dále vestu kryjící pas, černého motýlka, bílý kapesníček a černé lakované boty. Stejně tak se ženám doporučuje, aby se oblékly do večerní róby dlouhé až na zem nebo do elegantních šatů.

Neformální svatba

Módní pravidla pro neformální denní svatbu jsou naproti tomu mnohem uvolněnější. Muži nikdy neudělají chybu, když si oblečou námořnické sako, modrou košili či khaki kalhoty. Dámy mohou zvolit jednoduché šaty s mírným výstřihem a jednoduché doplňky.

Nakupujte podle sezónnosti

Roční období a místo konání svatby jsou skvělými pomocníky k tomu, co si obléknout.

Jarní svatba

Jaro nabízí možnost pro barevné oblečení, květinové potisky a lehčí materiály. Vyberte si květinové šaty ke kolenům, které budou ladit s květinovou výzdobou kolem vás, pánové svůj oblek zvýrazní světlým kapesníčkem nebo kravatou s květinovým potiskem.

Letní svatba

Vzhledem k vyšším teplotám, které často provázejí letní svatby, se poohlédněte po prodyšných materiálech, jako je šifon, bavlna, len a hedvábí, aby vám nebylo moc horko. Zvažte nákup kratších šatů s páskovými botami, pánové by měli volit polokošile, společenské kalhoty a mokasíny.

Podzimní svatba

Na podzim se hodí světlé šperky, které odrážejí měnící se roční období. Ženám postačí elegantní overal, maxi šaty nebo koktejlové šaty ke kolenům. Pánové by měli volit tmavý oblek, pod který si mohou vzít světlou košili.

Zimní svatba

Svatby v zimě jsou ve své podstatě o něco formálnější, zvláště když se konají v době mezi svátky nebo těsně před nimi. Pánové neudělají chybu s klasickým smokingem s motýlkem a manžetovými knoflíčky, ženy by měly volit večerní róbu až na zem. Pokud chcete obléci šaty bez rukávů, zvažte možnost si přes ramena přehodit šál nebo šátek či kožešinu, abyste se udržela v teple. V případě zimní svatby nikdy neuděláte chybu, pokud zvolíte flitry a třpytky.

Vyberte si květinové šaty ke kolenům, které budou ladit s květy kolem vás, nebo svůj oblek zvýrazněte světlým kapesním čtverečkem nebo kravatou s květinovým potiskem.

Co na svatbu rozhodně ne!

Tohle je základní pravidlo každé svatby. Bílá barva prostě striktně patří pouze nevěstě, vy se jí obloukem vyhněte. Je důležité nenosit na svatbu žádný odstín bílé, pokud to není výslovně uvedeno v pozvánce. Každopádně u mužů je bílá košile je naprosto v pořádku. Bílý potisk na dámských šatech či nádech bílé na určitých částech šatů je také zcela v pořádku. A jako obecné pravidlo se také doporučuje vynechat nošení příliš ležérních kousků, jako jsou trička, žabky, džíny nebo tenisky. Dodržování těchto pravidel vám pomůže vyhnout se v tento velký den módním faux pas.

Pokud máte nabitou svatební sezónu, nemusí být finančně únosné investovat do nového oblečení na každou událost. Stačí chytře kombinovat a obměňovat kousky, které již ve svém šatníku máte. Hlavní je, že oblečení, co máte na sobě, vám skvěle padne. Jak se totiž ve svém oblečení cítíte značně ovlivní vaše sebevědomí. A to by vám na svatební oslavě opravdu nemělo chybět.

Zdroj foto: freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články