fbpx

Víte, jak se starat o vánoční stromek? Pozor na následující mýty

Vánoce jsou za rohem, proto je nejvyšší čas pořídit si domů vánoční stromek. Na internetu je jistě spoustu rad, jak se o stromek starat, aby vypadal stále krásně zeleně a jehličí zůstalo tam, kde má. Jenže některé rady jsou skutečně smyšlené a nejsou pravdivé.

Kmen by měl být řezaný šikmo

Ať už dáváte přednost smrčku, borovici nebo jedličce, především byste se měli zajímat o to, jakým způsobem byl kmen řezaný. Mnoho lidí se přiklání k tomu, že by měl být kmen řezaný šikmo, aby byla co největší část kmene ponořena ve vodě pro lepší hydrataci. I tento názor však není správný, spíše byste si mohli uškodit tím, že by se váš vánoční strom mohl převrátit.  Ideální řez je rovný, a co nejdříve by měl být posazen do stojanu či kbelíku s vodou.

Živé vánoční stromky končí na skládce

Sice se může zdát, že jakmile vánoční stromek svůj úkol splní, je navždy odepsaný a odvezen na skládku, ve většině případů tomu tak není. Vánoční stromky se v poslední době recyklují, některé se odvezou do zoologických zahrad, kde slouží jako potrava zvířatům, jiné se recyklují na mulčovací kůry a jiné zahradnické potřeby. Svůj stromeček si můžete zrecyklovat i vy sami, stačí mít štěpkovač a mulčovací kůru si z něj vyrobíte sami. A vzhledem k tomu, že se jedná o dřevo, můžete ho nařezat také do kompostu.

Umělé vánoční stromky jsou mnohem ekologičtější

Zastánci přírody a ekologičtí aktivisté si stojí za tím, že lidé by měli používat jedině umělé stromky, aby nedocházelo ke kácení stromků živých. Ovšem málokdo si uvědomuje, že většina vánočních stromků, které si pravidelně kupujeme, pochází z farmy, kde se pěstují právě pro použití o Vánocích. Na jejich místo se zasadí strom nový.

Dalším faktem je, že umělé vánoční stromky až tak ekologické nejsou, protože se často vyrábí za použití ropy. Navíc rozhodně nevydrží celý život, po čase omrzí a jejich životnost je specifikována na 6 až 9 let. A kde si myslíte, že potom skončí? Umělé vánoční stromky končí na skládce, kde se nerozloží tak snadno, jak stromek živý.

Dětské pleny udrží vánoční stromek dokonale zelený

Dětské pleny jsou sice vybaveny hydrogely, jejichž úkolem je nasáknout tekutinu a zabránit jejímu úniku. Ačkoliv se tento šílený mýtus stále více mezi lidmi šíří, skutečně vnitřek dětských plen nepomůže ke stálé hydrataci vánočního stromku. Hydrogely nebo také gelové granule vodu sice zadrží, ale stromku už ji nedodají. Pravidelně kontrolujte, aby voda ve stojanu nevyschla a můžete také do vody přidat rostlinné živiny.

Aspirin do vody

Léta koluje fáma, že aspirin a jiné přísady jako cukr nebo limonáda jsou jakýmsi životabudičem řezaných vánočních stromků. Pravda je však naprosto opačná, aspirin nadělá spíš víc škody, jak užitku.

Pryč s kůrou u spodu kmene

Mnozí se domnívají, že pro prodloužení životnosti vánočního stromku je zapotřebí oříznout kůru ze spodní části kmene, aby stromek do sebe nasál více vody. Musíme vás zklamat, i toto je hloupost. Pravdou je, že při odstraňování kůry můžete poškodit důležitou tkáň, která má na starosti právě rozvod vody do všech jeho částí, výsledek pak bude mít zcela opačný efekt.

Živý vánoční stromek lépe hoří

Někteří se živým stromům vyhýbají, a to z toho důvodu, aby jim neshořela celá domácnost. Tento mýtus vzešel z klasických ukázek, které mají upozornit na to, jak snadné je jeho vzplanutí a následné šíření ohně. V těchto ukázkách je téměř vždy použitý živý vánoční stromek, ovšem pravda je taková, že i ten umělý shoří stejně rychle jako ten živý. Nejzásadnější je, abyste při odchodu z místnosti vypínali světýlka, které jsou spolu s přetíženými elektrickými zásuvkami často zdrojem právě těchto požárů.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články