fbpx

5 důležitých tipů pro nabrání svalstva

Pokud se ztrácíte v nepřeberném množství článků a videí o tom, jak rychle a spolehlivě nabrat svalstvo, pomůžeme vám. Máme pro vás 5 efektivních tipů, jak získat tělo, o kterém jste snili. Pokud chcete získat svaly s minimálním úsilím a postavu si udržet, vyzkoušejte tyto rady – ještě než se k nim dostanete vemte v potaz další důležitou informaci pro vás, pokud začínáte cvičit, je zjištění optimální tělesné váhy. K tomu Vám pomůže BMI index.

Udržujte kalorický přebytek 

Prvním a nejdůležitějším pravidlem, kterým byste se měli řídit je udržování kalorického nadbytku. Pokud nebudete v přebytku, budete se moci stavět na hlavu, ale svaly nevykouzlíte. Pro správně probíhající proces tvorby svalů jsou potřeba kalorie navíc. Tělo při běžném fungování i tak spálí velké množství kaloriií a to, co zbyde, pak může použít na tvorbu svalů. Při cvičení se ve svalech objevují miniaturní trhliny a s pomocí nadbytečných kalorií se pak zacelují a svaly nabírají na objemu.

Cvičte dostatečně dlouho, pravidelně a intenzivně

Tato rada může znít velmi obecně, pojďme si proto přiblížit její jednotlivé části. Pro tvorbu svalů musíte cvičit dostatečně dlouho. Svaly nenarostou přes noc. Zároveň je potřeba provádět dostatek opakování, tak aby svaly vůbec pocítily, že se s nimi něco děje. Množství opakování setů může být pro každého člověka individuální, proto se pro začátek můžete poradit s odborníkem.

 

Pravidelnost je důležitá z toho důvodu, že se svaly udržují ve stálém stavu růstu. Pokud se rozhodnete cvičit jeden týden pětkrát a druhý jen jednou, pro svaly to bude šok, navíc vás budou bolet mnohem více, než kdybyste cvičili pravidelně.

 

Intenzitu cviků je vhodné navyšovat postupně. Tím, že se vám budou svaly zvětšovat a sílit, budete po čase vždy schopni provádět náročnější cviky. Nepřetahujte se, ale ujistěte se, že cviky přizpůsobujete svým schopnostem, tak že jsou pro vaši tělesnou stavbu v daném okamžiku optimální.

Nezapomínejte na odpočinek a dostatek spánku

Jestliže se do cvičení naplno ponoříte, napumpujete se testosteronem a nebudete chtít přestat, říkáte si, že přece zvládnete ještě pár setů. Tím však může docházet k poraněním svalů a jiným úrazům. Vnímejte své tělo, každý sval potřebuje po fyzické zátěži čas na obnovení tkáně a odpočinek. Během spánku navíc probíhá největší růst svalstva a důležitá regenerace. Bez dostatečného odpočinku navíc bude příští návštěva posilovny vyčerpávající a po čase ztratíte ze cvičení radost a budete jen otrávení. 

Konzistentnost

Buďte ve svém jednání a cvičebním plánu konzistentní. Pokud budete schopni plán dodržovat jen týden, pak vás přestane bavit, pak se k němu zase na chvíli vrátíte, nikam se nedostanete. Pokud se rozhodnete, že chcete cvičit a vytyčíte si cvičební plán, držte se ho, některé dny to bude snazší, jindy náročnější. Myslete však na svůj cíl a připomínejte si motivaci, která vás k němu vede. Až splníte svůj plán, budete vděčni sami sobě, že jste to nevzdali.

Přizpůsobujte cvičení svému tělesnému stavu

Jak je již zmíněno výše, cvičební plán nebude pro každého člověka stejný. Přizpůsobte ho vašim potřebám a upravujte s tím, jak se bude vaše svalstvo a kondice vyvíjet. Po čase možná budete moci zařadit více opakování setů nebo zapojit náročnější cviky s různými pomůckami. Vždy se však řiďte svým instinktem a nenechte se přemluvit vlastním egem k překonávání vlastních hranic. Při cvičení to za to nestojí.

Nezapomínejte na regeneraci. Pokud správně svaly nezregenerujete, nebudou růst. Pro lepší regeneraci můžete také zvolit různé doplňky stravy. Například BCAA jsou velmi dobrý a častým spulementem na regeneraci. Podívejte se proto na ty nejlepší BCAA a vyberte si.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články