fbpx

Žebříček nejšťastnějších zemí světa 2024

Žebříček nejšťastnějších zemí světa 2024

Před pár dny byl vydán žebříček nejštastnějších zemí, který tradičně vydává OSN. Které státy jsou nejlepší pro život a jak si letos vedla Česká republika?

Světová zpráva o štěstí

Zaznamenali jste, že před pár dny byla zveřejněna letošní Světová zpráva o štěstí, neboli World Happiness Report? Aby byl výsledek objektivní, předchází jeho vzniku vyzpovídání několika obyvatel každé světové země. Za úkol mají zhodnotit, jak se jim v dané zemi žije a své pocity oznámkovat na stupnici od nuly do deseti. Nula se rovná tomu nejhoršímu životu, na druhou stranu desítka představuje vysněný a ideální život. V dotazníku se objevují otázky na pozitivní zážitky v poslední době a je prováděn také průzkum týkající se celkové spokojenosti žití v daném státě.

Kromě tohoto dotazníku se bere v potaz i průměrná délka života obyvatel, míra osobní svobody či třeba procento výskytu korupce. Žebříček vychází z výsledků za poslední tři roky, tudíž vypovídá o tom, jak se lidem v dané zemi žilo od roku 2021 do roku 2023.

Nejšťastnější země na světě

Ze Světové zprávy o štěstí vyšli nejlépe obyvatelé Finska. Průměrně ve svých dotaznících volili osmičku a připsali si letos první příčku. Nevíte-li kam se letos vydat na dovolenou, zvažte tuto severskou zemi. I přesto, že ve Finsku panují nízké teploty a jsou zde dlouhé noci, očividně jsou obyvatelé země skutečně šťastní a spokojení. Radost jim pravděpodobně dělá krásná příroda, polární záře, nízká kriminalita a vysoká kvalita a dostupnost zdravotnictví.

Při zmínce o Finsku ale nesmíme zapomenout ani na to, že dříve byl zde alarmující počet sebevražd. Od roku 2000 ale jejich počet naštěstí klesá a v současné době se pohybuje okolo evropského průměru.

Spokojený sever

Na druhé příčce se umístilo Dánsko, hned za ním Island a čtvrté místo obsadilo Švédsko. To jen dokazuje, že na severu Evropy se skutečně žije skvěle a obyvatelům nedělá vrásky ani nedostatek slunečního svitu.

Překvapivá pátá příčka

Poněkud překvapivé je umístění Izraele na pátém místě. Vzhledem k aktuální situaci v zemi by málokdo očekával, že její obyvatelé budou tak šťastní a spokojení a život v této zemi bude splňovat také další měřítka.

Jak je na tom Česká republika

Naše země se umístila na pěkném 18. místě, těsně za Irskem. Pro Česko je to dobré umístění a potvrzuje se tím, že se stále posouvá výše v žebříčku. Poměrně překvapivé je, že Slovensko skončilo až na 45. místě.

Amerika již není vysněnou zemí

Poprvé se v první dvacítce neumístila Amerika, ale skončila až na 23. příčce. To je dáno zejména tím, že mladí Američané se necítí šťastní, ale naopak často pociťují samotu a tento jev je patrný zejména u obyvatel, kteří ještě nedovršili třicítky. Mladí Američané také čelí řadě výzev a nepříznivé ekonomické situace, v jejímž důsledku si nemohou v mladém věku dovolit vlastní bydlení.

Rozporuplné Japonsko a Kanada

Na tom, jak moc jsou šťastní, se neshodnou obyvatelé Japonska a Kanady. Mezi jednotlivými generacemi se objevily skutečně markantní rozdíly. Zatímco v žebříčku štěstí se ve věkovém rozmezí do 30 let umístilo Japonsko až na 73. pozici, japonští obyvatelé nad šedesát let se považují za poměrně šťastné jedince a ve své kategorii se umístili na 36. příčce. Podobně dopadla také Kanada. Zatímco mladí obyvatelé do třiceti let se nepovažují za příliš šťastné a v této věkové kategorii skončili na celkově 58. místě, Kanaďané, kteří již překročili šedesátku, jsou velmi šťastní, neboť obsadili ve své kategorii 8. místo.

Východní a střední Evropa je naopak na vzestupu

Potěšující zprávou naopak je, že v žebříčku stoupají státy, které dříve spadaly do komunistického bloku. V padesátce nejšťastnějších zemí se umístil Kazachstán, Srbsko, Polsko a všechny tři Pobaltské státy.

Nejméně šťastné země světa

Když se bavíme o nejšťastnějších zemích světa, musíme se samozřejmě zmínit o státech, které skončily na posledních příčkách. Úplně poslední místo obsadil Afghánistán. Před ním se umístily:

  • Zimbabwe
  • Kongo
  • Sierra Leone
  • Lesotho
  • Libanon

Nízké umístění těchto šesti států pravděpodobně nikoho příliš nepřekvapí.

Jak moc šťastní a spokojení se životem v České republice jste vy? Souhlasíte s umístěním na 18. místě, nebo si myslíte, že se žije mnohem lépe ve Velké Británii, Německu či například Francii? Tyto země  nezmiňujeme náhodou, všechny se totiž v celkovém pořadí umístily za Českem.

Zdroj textu: www.happiness-report.s3.amazonaws.com, www.ct24.ceskatelevize.cz

Zdroj foto:

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články