Jak často nakupujete z e-shopů, které neznáte? Protože v Česku působí hodně nedůvěryhodných a falešných online obchodů, měli byste se mít na pozoru.
Nárůst falešných e-shopů nejen v Česku je enormní
Antivirová firma Gen nedávno vydala hrozivou statistiku, v níž uvedla, že pouze během prvního čtvrtletí letošního roku narostly podvody s falešnými e-shopy o 1190 %. Přičemž během prosince společnost odhalila více jak 80 tisíc falešných e-shopů po celém světě. Problémy s falešnými online obchody spočívají v tom, že vznikají a zanikají ne po stovkách, ale rovnou po tisících. Udržet si tak přehled, je nemožné. Jak nenaletět podvodníkům a nakupovat pouze na ověřených a důvěryhodných e-shopech?
Navštěvujte e-shopy, které znáte
V Česku existuje mnoho zavedených a spolehlivých e-shopů. Tím, že u nich budete nakupovat, neriskujete, že přijdete o své peníze a naletíte podvodníkům. Nicméně někdy může být lákavé koupit si stejné zboží za nižší cenu či s levnější dopravou. Jak poznat, že online obchod, v němž jste na výhodnou nabídku narazili, není falešný?
Zkontrolujte kontaktní údaje
První věcí, kterou byste při návštěvě neznámého e-shopu měli zkontrolovat, je sekce s kontaktními údaji. Mnoho falešných e-shopů si s tvorbou této sekce nedělá hlavu, a proto často nenajdete žádnou adresu sídla, IČO, kontaktní telefon či e-mail.
Podivný název a překlepy
Od nákupu na falešném e-shopu by vás měl odradit také jeho název. Názvy falešných online obchodů jsou často dlouhé a nebo připomínají svým názvem známější e-shopy. Časté jsou také překlepy v češtině, kterých si všimnete na první pohled.
Příliš nízké ceny
Falešné e-shopy cílí na naši přirozenou touhou nakoupit si zboží za co nejnižší cenu. Proto v jejich nabídce najdete zboží mnohdy až za směšně nízké ceny. V tuto chvíli by ale měl rozum zvítězit nad touhou ušetřit. Je-li cena zboží třeba poloviční oproti cenám v ostatních e-shopech, je to podezřelé.
Platba pouze předem, nikoli na dobírku
Velkým vykřičníkem je také možnost platit pouze předem, nikoliv na dobírku při předání zboží. Právě díky této podmínce si provozovatel falešného e-shopu přijde na peníze a vy žádné zboží neobdržíte. Ve chvíli, kdy neodoláte nutkání nakoupit si nějakou věc za výhodnou cenu, zvolte si možnost zaplatit zboží až při předání. Jestliže tato možnost v nabídce není, pravděpodobně se jedná o falešný online obchod, jenž byste měli co nejrychleji opustit. Podezřelé je také to, pokud nemáte možnost zaplatit kartou přes zabezpečenou platební bránu, ale musíte platbu poslat převodem na bankovní účet.
Recenze
O každém e-shopu hodně vypovídají také recenze zákazníků. I ty známé a prověřené e-shopy mají několik negativních recenzí, to je zcela přirozené. Ovšem ty falešné mají pouze negativní recenze. V případě, že přece jen narazíte na nějakou pozitivní, pravděpodobně bude napsána od někoho s podezřelou e-mailovou adresou a bude velice obecná nebo až příliš pozitivní. Nejste-li si jistí, zda je e-shop falešný či nikoliv, nebojte se pustit do hledání. Hledejte zejména recenze a pak také „název daného e-shopu” a slovo „podvod”. Jasno budete mít také po tom, co prohledáte databázi na Heurece nebo Zboží.cz.
Falešné e-shopy se celosvětově rojí jako houby po dešti a je náročné je všechny sledovat. Jediným řešením, jak předejít nákupu na některém z nich, je maximální osažitost při nákupu. Dobře si zkontrolujte stránku e-shopu a hledejte zejména kontaktní údaje, obchodní podmínky, překlepy v textech a možnosti platby. Odhalit falešný online obchod vám pomůže také hledání recenzí a prohledání databáze na prověřených českých webech.
Zdroj textu: www.ceskenoviny.cz, www.mpo.gov.cz
Zdroj foto: www.freepik.com