fbpx

Bitcoin Cash – vše základní, co byste o této měně měli vědět

Již nějaký ten pátek na finančním trhu existuje měna s názvem Bitcoin Cash. Spousta lidí si ji plete s klasickým Bitcoinem. Připravili jsme pro vás srozumitelný článek, který poukazuje na rozdíly těchto dvou měn, navíc se dozvíte spoustu dalších informací o této nové kryptoměně.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) spadá pod kryptoměnu – a stejně tak i pod platební síť. Je to jakási odnož k nejstarší a nejobchodovanější kryptoměně na světě, kterou všichni známe a to Bitcoinu (XBT). Pamatujete si ještě, jak to tenkrát s Bitcoinem bylo? Pojďme si připomenout jeho vznik. Mnoho lidí si myslelo, že právě miliardář Elon Musk je ten, který dal život Bitcoinu.

Ovšem, známý – neznámý, a přesto uznávaný Satoshi Nakamoto (stále nevíme, zda je to muž nebo celé společenství) je právě onen strůjcem všeho, díky němu se tak v roce 2009 na světě objevil první Bitcoin.

Proč zrovna Bitcoin?

Je to velmi jednoduché, na trhu se objevila velká poptávka po anonymním obchodování a nakupování a popravdě, anonymita je zvláště v dnešní době velmi vyhledávaná. Bitcoiny vznikly především z toho důvodu. Ačkoliv to šílenství kolem nich lehce opadlo, stále jsou velmi oblíbené. Velké plus mají i za platby, které jsou jednoduché a levné, především ty mezinárodní (nejsou vázány na žádnou zemi ani nepodléhají regulaci).

Využívají je i menší firmy neplatící poplatky za kreditní karty. Dokonce si je mohou dovolit i malé firmy, které za kreditní karty neplatí žádné poplatky. Jedná se vlastně o takovou nadějnou investici s vírou, že se jejich hodnota výrazně zvýší.

Co je Bitcoin Cash

Postupně se Bitcoiny staly stále oblíbenější, proto rostla i jejich cena na burze. To ovlivnilo schopnost, tedy spíše neschopnost zpracovávat transakce. Uživatelům se moc nelíbilo, že platby trvají i několik hodin, přece jen, v dnešním uspěchaném světě chtěl mít každý zaplaceno hned. Z tohoto důvodu se zvedla výše poplatků za jednotlivé transakce. Už to nebyl ten levný Bitcoin, z ničeho nic se už nevyplatila ani jeho těžba.

Bylo otázkou času, kdy na toto zvýšení cen poplatků začnou reagovat vývojáři, investoři, a dokonce těžaři. Na jedné straně stáli ti, kteří chtěli do Bitcoinové sítě „vložit“ protokol SegWit2x, který se ale nezamlouval druhé straně. A právě tato odporová druhá strana zvažovala kroky k vytvoření nové sítě s názvem Bitcoin Cash, kterou posléze zrealizovala. Jejich cílem bylo, aby se jejich koncept co nejvíce podobal tomu Satoshimu. V roce 2017 vznikla nová oddělená měna Bitcoin Cash, která se pyšnila s mnohem větší kapacitou bloků, a která stejně jako Bitcoin využívá technologii blockchainu.

Má těžba stále význam?

Patříte mezi letité těžaře? V tom případě jistě chápete pro a proti. Jeden blok měny Bitcoin Cash vytěžíte klidně i během deseti minut, ovšem po těžbě šesti bloků se automaticky složitost těžení upravuje. Stejně jako u Bitcoinu, tak i u Bitcoinu Cash je zapotřebí mít k dispozici velmi výkonný počítač. Počítejte také s tím, že celá těžba je poměrně dost nákladná, zvláště v dnešní době, kdy náklady na energie výrazně stoupají. Motivací by vám mohly volné Bitcony Cash, jako forma odměny.  Alternativou se staly i skupiny těžařů, tzv. mining pools, kteří se do těžby pouští společně a odměny si mezi sebou rozdělují.

Jak si Bitcoin Cash vede na trhu?

Bitcoin Cash si získává na popularitě, ne však všichni jsou schopni tuto měnu přijat. Pokud budete trošku více pátrat, zjistíte, že se jedná o měnu velice nestabilní, která se v jednu chvíli dokáže propadnout a během krátké doby zase zažije silný vzrůst. Její hodnota je nyní necelé 3 tisíce korun.

Zdroj foto: freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články