fbpx

Jaro je tady. Jak zvládat jarní alergie?

Jarní alergie jsou pro stále více lidí velkým problémem. Objevují se rok, co rok, zejména na jaře dokáže alergie mnoho lidí pořádně potrápit. Naštěstí existují způsoby, kterými můžete svou alergii po dobu jarního období udržet alespoň částečně na uzdě.

Co jsou alergie?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na neškodné látky v prostředí, jako jsou pyly, prach, plísně a zvířecí chlupy. Imunitní systém vnímá tyto látky jako nebezpečné a snaží se je odstranit z těla. To vede k různým kožním příznakům a jiným příznakům, jako je například svědění kůže, zarudnutí, svědění očí a nosu, kýchání, rýma, kašel nebo dokonce i bolest hlavy.

Jak rozpoznat jarní alergie?

Pokud trpíte některým z výše uvedených příznaků během jara, může se jednat o jarní alergii. Tyto příznaky se obvykle objevují v době, kdy je v ovzduší větší množství pylu, což se obvykle na jaře stává. Pokud si nejste jisti, zda máte nějakou alergii, navštivte lékaře, který vám může provést testy a potvrdit, zda alergičtí jste, nebo nejste.

1.      Sledujte předpověď počasí

Mnoho meteorologických stanic a webových stránek poskytuje předpovědi počasí, které zahrnují také informace o koncentraci pylu v ovzduší. Tyto informace se pokuste sledovat a venkovní aktivity si raději plánujte na dobu, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejnižší.

2.      Omezte kontakt s pylem

Pokud se vám nechce zcela vyhýbat venkovním aktivitám, pokuste se alespoň minimalizovat kontakt s pylem. Pokud máte delší vlasy, dejte si je do drdolu nebo culíku, abyste zabránili tomu, že se vám usadí na hlavě a vlasech. Abyste si chránili obličej a hlavu, začněte nosit sluneční brýle, čepice nebo šátky. Jakmile venku ucítíte, že se začínají projevovat příznaky alergie jako je svědění očí, kýchání, okamžitě se schovejte do vnitřních prostor. Pokud nosíte brýle, čepice nebo šátek, noste je, abyste si ochránili obličej a hlavu.

3.      Naučte se větrat

Větrání domu či bytu je pro zdraví velmi důležité, ale pokud máte alergie, může být větrání také velkým problémem. Naučte se větrat během dne, kdy je koncentrace pylu nejnižší. Pomůže vám také klimatizace vybavená filtrem, když je koncentrace pylu v ovzduší nejvyšší.

4.      Užívejte antihistaminika

Antihistaminika jsou léky, které mohou pomoci snížit příznaky alergie, jako jsou svědění, kýchání a rýma.

5.      Vyhněte se kouření

Kouření, i to pasivní, může příznaky alergie zhoršit. Pokuste se vyhnout místům, kde se kouří, a požádejte své přátele a rodinu, aby nekouřili v blízkosti vás nebo v interiérech, kde se často pohybujete.

6.      Dbejte na hygienu

Správná hygiena může pomoci snížit výskyt pylu v domácnosti. Často vysávejte a utírejte prach, pokud máte domácí mazlíčky, pravidelně je koupejte a nechte vstupovat do domu pouze po umytí nohou.

7.      Zvažte imunoterapii

Pokud se s alergiemi potýkáte pravidelně každé jaro, může být pro vás účinná také léčba imunoterapie. Tento druh terapie spočívá v malých dávek alergenu po určitou dobu, aby se postupně snižovala citlivost imunitního systému na daný alergen. Terapie může trvat několik měsíců až několik let, ale v dlouhodobém horizontu může být velmi účinná.

8.      Konzultujte svůj stav s lékařem

Pokud se s alergiemi potýkáte pravidelně a příznaky jsou velmi obtížné, může být nejlepším řešením konzultace s odborníkem. Váš lékař může provést alergické testy, aby určil přesné alergeny, na které jste citliví. Na základě těchto testů vám lékař může předepsat léky na terapii, které vám pomohou zvládat nebo příznaky.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články