fbpx

Dejte sbohem stresu, prostě mu utečte! Běh jako pomocník při stresové zátěži

Běh ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale také psychiku. Zlepšuje paměť, soustředění i náladu. Proč běh pomáhá ovlivnit psychickou pohodu a jak s ním ideálně začít? Vyčistěte si hlavu… jednou provždy!

Máte za sebou pekelně náročný den a pocit, že vás stres požírá zaživa? Víme, co vám pomůže – pohyb. Studie z celého světa odhalují, že běh je jedním z nejlepších léků na stres. Podle vědců jsou běžci nejen dobře naladěni, ale lépe se soustředí a méně trpí na deprese. To jsou skvělé důvody, proč vyběhnout do podzimní přírody!

Rychlá pomoc při nadměrném a akutním stresu? Změna polohy těla – pohybem. Tělo, mysl a emoce jsou navzájem propojené, ovlivňují se. Když změníte jednu část, ovlivníte ty další. Proto je první pomocí při stresu nebo panice udělat přesný opak toho, co vám napovídá mysl. Určitě to dobře znáte – když se cítíte vystresovaně, hlava vám napovídá, že je čas uklidit se do kouta, možná se svalit k televizi, možná do postele. Když ale tento signál rozpoznáte a uděláte opak, přemůžete stresovou situaci jednoduše a účinně – jděte si zaběhat na čerstvý vzduch, zacvičte si, protáhněte se. Výsledky vás překvapí. Kam zmizel stres?

Proč ještě běh funguje?

Stačí vám 30 minut běhu a nakumulovaný stres vypustíte jako páru z hrnce. Půl hodinka snižuje pocity napětí, agresi a negativní emoce. Okysličíte mozek, napumpujete tělo endorfiny – a proto je nemožné, abyste se dál cítili pod psa. Podle odborníků je běh dokonce takovým přírodním antidepresivem. Na co si dát pozor? Ne každý běh vás vystřelí do kosmu a napumpuje hormony štěstí. Je zcela přirozené, že se někdy (možná i většinou) budete cítit úplně stejně jako jindy – pak doporučujeme vsadit na mindfulness. Užívejte si samotný proces pohybu, nemějte žádná očekávání z cíle. Protože cesta je cíl.

Jak začít běhat?

Pokud pravidelně běháte, není nic jednoduššího než vyrazit po každém náročném dni. A jestli chcete začít? Vyrazte třeba hned. Nepotřebujete nic víc, než kvalitní pánské běžecké boty a sportovní oblečení. Můžete začít zlehka – chůzí a střídavým během. Nejlepší je ze startu běh nepřehánět – abyste si aktivitu nezprotivili. Naopak zkuste volnější tempo a běhejte jednoduše pro radost z pohybu. Výsledky vás překvapí: Pravidelný pohyb zatočí se stresem a nedá mu šanci!

TIP: Běhání se psem? Dvojnásobná radost. Těžko se budete cítit skleslí a ve stresu, když vyběhnete se čtyřnohým parťákem, který vám dá najevo své nadšení z pohybu! Canicross je silnou zbraní proti stresu a podzimním chmurům, tak neběhejte sami – vyběhněte společně!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články