fbpx

Must have roku 2020? Rouška!

Must have roku 2020? Rouška!

Ještě před pár měsíci byly roušky a respirátory vidět jen v nemocnicích. Jaká chvíle stačila, aby se z nich stalo nedostatkové zboží. Po tom, co vláda České republiky nařídila povinnost v nich vycházet do ulic, začala teprve sháňka. Rouška se dokonce stává módním trhákem. Proč?

Moc dobře vím, že to slýcháváte ze všech stran: „Noste roušky!” O to víc mě potom udivují lidi, kteří ještě stále bez roušek vycházejí a očividně jim to vůbec nevadí. Také vás fascinují názory jako „rouška mě stejně neochrání, tak k čemu mi je?” Přesně z tohoto důvodu píši tento článek. Pojďme shrnout důvody, proč je rouška nejdůležitější věcí v šatníku nejen každého gentlemana.Nemá chránit vás, ale vaše okolí!

Rouška se nenosí proto, aby vás před nákazou koronaviru ochránila. Rouška se nosí proto, aby v případě, že vir chytíte, zabránila jeho rozšíření do okolí. Přesně z tohoto důvodu bylo vydáno nařízení. Koronavirus totiž v zárodku nemusí mít znatelné příznaky a přesto může být nakažlivý.

Respirátor je v tomto účinnější, chrání i vás samotné. Pokud se ale k respirátoru dostanete, raději jej věnujte starším osobám. Mohou to být klidně vaši blízcí nebo neznámý děda s nákupem na ulici. Proč?

Nejohroženější jsou starší osoby a stejně roušky nenosí…

I ze svého okolí znám spoustu starších osob, které vycházejí ven bez roušek. Také jsem se na ně díval skrz prsty, budu upřímný, názor jsem ale musel změnit. Většina z nich totiž nemá jak roušku sehnat. Nemají šikovné babičky, které by jim je ušily nebo zkrátka neví jak. Všichni nejsou na internetu a podíváte-li se do televize, která je pro starší lidi hlavním zdrojem informací, moc toho o rouškách nezjistíte. Snad jen to, že nejsou.Módní „trhák” roku – prosím ale s rozumem

Samozřejmě, že se rouška stala také módním trhákem. Vše odstartovalo narušení milánského fashion weeku, kde některé značky prezentovali již bez diváků. Pak se roušky začaly v nabídkách předních luxusních výrobců jako Gucci nebo Off-White objevovat rychlostí blesku. S tímto se spustila také vlna na sociálních sítích. Influenceři po celém světě začali propagovat nošení roušek, objevily se také na cenách Grammy. Internetová bublina se tak rozrostla do obřích rozměrů.

Zase ale budu muset upustit od optimismu. Tím jak rouška vzala internet útokem, začaly se objevovat poučné příspěvky, které nebyly a nejsou příliš vhodné. Apelovat na lidi ať zůstanou doma a nevyhnutelně jdou do obchodu jen v rouškách v lyžařském centru? Vskutku vzorový příklad…Rouška není propustka z karantény!

Nakonec ještě rozvinu myšlenku předchozí části. Tím, jak se zavedla povinnost nosit roušky, mnoho lidem otrnulo a vyrazili do ulic. Jenže karanténa stále neskončila a povinnost krýt si obličej není povolením volnému pohybu. Mějte to na paměti a šiřte s ostatními…

Aktuálně procházíme nelehkým obdobím. Rozhodně bychom jej tak neměli brát na lehkou váhu. Vir můžeme přemoci spoluprací a hlavně uvědomělým chováním. Nesrovnávejme se proto s okolními státy a nehrajme vše na to, že „jsme na tom lépe”. Pozitiva se dají hledat i jinde než nepříliš morálním srovnáváním s okolím. To rozhodně gentleman nedělá…

Za celou redakci tímto vyjadřuji upřímné díky všem členům IZS. Posíláme sílu do dalších dní. Zároveň také děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se podílí nejen na šití roušek. Ať už jde o velké městské skupiny nebo jednotlivce pomáhající po vesnicích. Hledáme-li na celé situaci něco pozitivního, jste to právě vy. Lidé co i nezištně pomáhají druhým. Jsme šikovný národ, ostatně podívejte se na ty fronty u galanterií…

#chranimtebechranisme

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články