fbpx

Dostaňte toho správného aneb hon na mentora

Dostaňte toho správného aneb hon na mentora

Mentoring stojí v Česku stále ještě na úplném začátku. I tak mu právoplatně náleží nejvyšší příčky v kategorii osobního rozvoje. Nikdo totiž o vašich snech a plánech neví více, než ten kdo je žije. Jak ale někoho takového najít potažmo rovnou vybrat? Flinty na ramena, jde se na hon.



Pokud jste narazili na téma mentoringu poprvé a vlastně vůbec netušíte, o co jde, uděláme si malé opáčko. Mentor je jednoduše člověk, který již dokázal to, po čem vy toužíte. V praxi jde tedy o osobnost, která je vám schopna poskytovat rady, tipy nebo triky prošpikované zkušenostmi. Pro nováčky nyní doporučujeme přejít na předchozí článek Mentor, hlavní stanice úspěchu. Zde se dozvíte základní informace, které vám pomohou lépe pochopit následující řádky.

Hned na začátek musíme okamžitě smazat jednu velice mylnou představu. Občas se totiž setkáme s lidmi, kteří si velice naivně myslí, že si je mentor najde sám. Tak to rozhodně není. Opravdový mentor totiž hledat nepotřebuje, mentee (=označení pro osoby, které jsou při mentoringu rozvíjeny) si najdou jeho. Pokud tedy patříte do řad takto smýšlejících lidí, raději toho nechte. Najděte si chvíli, projděte si následujících deset rad a ulovte si toho nejlepšího z nejlepších. Když jde o úspěch, jde přece o hodně.



1.     Najděte odraz vašich snů v realitě

Jako první se zaměřte na hledání někoho, kdo je přesně takový, jako si ve snech představujete sebe. Nejde zde jen o to hledat někoho kdo má vaši vysněnou práci. Zkuste pokukovat po někom, kdo toho má s vašimi sny společného o mnoho více. Například podobné silné stránky nebo dovednosti.

Nezapomínejte ani na radu z předchozího dílu. Nemusíte se uzavírat jen na jednu osobu. Najděte si kandidátů více. Nikdy nevíte, kolik vám jich na dotaz odpoví nebo s kolika si prostě nesednete.

2.     Pořádně ho prostudujte

Než začnete nějakého mentora žádat o rady, prvotně si zjistěte kdo je vlastně zač. Zkuste si pročíst například jeho blog nebo se seznámit s lidmi z jeho okolí. Zkrátka shánějte co nejvíce informací. Ujistěte se také, že dokonale rozumíte jeho silným i slabým stránkám. Nakonec si podle svého zjištění stanovte realistické očekávání. Přeceňování by vás mohlo zklamat.



3.     Nepřehánějte první setkání

Nikdy nezačínejte setkání otázkou „Budete můj mentor?“. Je to až příliš rychlé, spíš si dejte na čas. Na první schůzku volte něco neformálního, třeba kávu v kavárně. Klidně se ptejte na své připravené otázky, ale nechte konverzaci volně plynout. První setkání by také nemělo být moc dlouhé, bohatě postačí i méně než hodina.

4.     Vyhodnoťte zážitkyDostaňte toho správného aneb hon na mentora-2

Po prvním  setkání si nezapomeňte v klidu sednout a probrat vše, co se  při něm odehrálo. Chcete s touto osobou i nadále trávit čas? Zanechala ve vás pozitivní emoce? Dokázala vás hned při příchodu povzbudit? Ptala se na otázky, nebo jen odpovídala na ty vaše? Odcházeli jste nadšeni sami sebou? Podařilo se vytvořit nějaké propojení? Pokud bude odpověď na některou z těchto otázek negativní, pravděpodobně byste měli zkusit někoho jiného. Pokud právě naopak převládaly pozitiva, začnete dále plánovat.

5.     Po schůzce se ozvěte, nezapomeňte poděkovat

Uvědomte si, že nejde o žádné rande. Klidně působte ambiciózně, jak jen to půjde. Musí být vidět, že to myslíte vážně. Ihned po schůzce tak mentorovi zašlete buďto textovou zprávu nebo email. Preferujte raději psanou formu. Proč jsme probrali již minule. Nezapomeňte zakomponovat poděkování za strávený čas a také, pokud chcete, zmínku o tom, že byste rádi setkání zopakovali.



6.     Dejte vývoji vztahu čas

Mnoho lidí žije v mylné domněnce, že mentoring je něco víc. Často tento pojem velice přeceňují a nejsou schopni si uvědomit skutečnost: je to jen vztah. Nejlepší je tedy nechat ho organicky růst. Hlavně se jej ale rozhodně nesnažit vší silou urychlovat, mohlo by ho to závažně poškodit.

7.     Hledejte způsoby jak vztah umocnit

Nečekejte, až začne sám mentor něco dělat. Nabídněte mu něco i vy. Nemyslete si, že ho to bude nějak štvát, právě naopak. Tím, že budete projevovat zájem, mu složíte kompliment, který by měl přijmout. Zkuste jej tedy pozvat třeba na kávu nebo na oběd. Možná při výběru pomůže i heslo: Pokud mentor nemůže být přítelem, pak pravděpodobně není mentorem.

8.     Nevzdávejte to při prvních úkolech nebo výzvách

Již minule jsme mluvili o tom, že mentoři mohou použít i jiné metody než klasické otázky a odpovědi. Nebojte se je tedy přijmout. Možná přijdou nějaké úkoly nebo výzvy, které nebudou zrovna jednoduché. Pokud jste ale našli opravdu toho správného, vězte, že vám jen pomohou. Tuto radu zmiňujeme hlavně z důvodu, že v tomto mentoři vidí největší problém. Mentee se vzdávají, když se zatlačí na pilu. Nebuďte takoví…



9.     Nezapomeňte se zeptat na názor druhé strany

V neposlední řadě nezapomínejte na feedback. Chápu, občas není jednoduché kritiku jen tak přejít. Je to ale  významný milník, co se vašeho vývoje týče. Hlavně tím opět vylepšíte vztah a o to přeci jde. Uvidíte, že si zvyknete a nakonec ještě budete po kritice žíznit.

10.  Hlavně pochopte proces

Poslední radu berte jako takový návrat a upozornění na ty předchozí. Mějte na paměti, že mentoring je vlastně vztah, který musíte den ode dne budovat. Uvědomte si také, že mentor v době dovolené nemá žádný smysl. Má vás přeci nasměrovat a to nejlépe dokáže, když při procesu budete pracovat. Naučte se být žákem s respektem a pochopením.

 

Tohle bylo našich deset rad, jak ulovit správného mentora. Budeme rádi i za každou další radu v komentáři. Mimochodem, zajímá vás ještě něco ze světa mentoringu?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články