fbpx

Proč není během letu doporučeno pít alkohol?

let

Léto je dobou, kdy je na letištích obzvlášť rušno. Plánujete letos v létě vyrazit letadlem k moři či do nějakého velkého město? Na palubě si můžete vychutnat svůj oblíbený drink. Proč to ale nedělat?

Dehydratace

Prvním důvodem, proč si během cesty do své cílové destinace na palubě letadla odpustit sklenku či dvě vašeho oblíbeného alkoholu, je možná dehydratace, které se vystavujete. V letadlech je velmi nízká vlhkost a v kombinaci s alkoholem, který je diuretikum, dochází ke zvýšení tvorbu a vylučování moči, čímž může skutečně velmi snadno dojít k dehydrataci.

Opilost

Když přijde na alkohol, vydržíte toho hodně a jedno pivo či sklenka čisté whisky s vámi nic nedělá? To může být sice pravda na zemi, ale nezapomínejte na to, že letadlo se pohybuje v poměrně vysokých nadmořských výškách, což znamená, že vaše tolerance alkoholu může být mnohem nižší. Projevit se na vašem chování může i jedna sklenička alkoholu. Proto je lepší neriskovat nevhodné chování a již kvůli ostatním pasažérům dát přednost nějakému nealkoholickému nápoji.

Zhoršíte si pásmovou nemoc

Letíte daleko a během cesty vás čeká překročení hned několika časových pásem? Jevu zvanému pásmová nemoc či jet lag se po příletu pravděpodobně nevyhnete. Jelikož je již sám o sobě nepříjemný, vyhněte se během letu alkoholu, který jeho průběh akorát zhoršuje.

Připravíte se o kvalitní spánek

Využíváte čas strávený na palubě letadla k odpočinku a cestovní polštářek a maska na oči jsou běžnou součástí vašeho palubního zavazadla? Někteří lidé si po vzletu rádi dopřejí skleničku či dvě, protože mají pocit, že se jim bude lépe spát. Ačkoliv do říše snů se ponoříte možná dříve, váš spánek nebude po alkoholu kvalitní a můžete se vzbudit ještě unavenější.

Zdravotní rizika

Někteří lidé by se měli alkoholu v letadle vyhýbat obloukem také ze zdravotních důvodů. Konzumaci alkoholu na palubě letadla by se měli vyvarovat lidé, které trápí kardiovaskulární choroby a cukrovka. V kombinaci se stresem se může vytvořit nebezpečný koktejl. Alkohol není vhodné míchat ani s některými léky. Než si tedy od letušky či stevarda objednáte svůj oblíbený koktejl, přečtěte si příbalový leták od své medikaci a zhodnoťte objektivně svůj zdravotní stav.

Ohrozíte své rozhodovací schopnosti

Ať už letíte za zábavou či za prací, měli byste zůstat ve střehu. Konzumace alkoholu na palubě letadla vás otupí a přispěje k zhoršení vašich rozhodovacích schopností. Ať už na vás v cílové destinaci čeká jakékoliv rozhodnutí, po alkoholu se vám bude dělat hůře.

Bezpečnost

Před každým vzletem vás posádka letadla poučí o tom, jak se zachovat v případě nebezpečí. Pokud si během letu dopřejete několik skleniček alkoholu, můžete tím nevědomky ohrozit svou bezpečnost. V případě nepředvídatelné situace pro vás může být v důsledku alkoholového opojení mnohem náročnější uposlechnout pokyny posádky a rychle na ně reagovat.

Imunitní systém v ohrožení

Věděli jste o tom, že alkohol může vést k oslabení vašeho imunitního systému? Protože v letadle trávíte čas s neznámými lidmi, riziko onemocnění je poměrně vysoké. Neriskujte to a svůj zasloužený drink si vychutnejte až na hotelu v cílové destinaci.

Konzumace alkoholu během letu není dobrý nápad a může vám místo kýžené úlevy a kvalitního spánku přinést naopak komplikace. Zhorší vám pásmovou nemoc, připraví vás o kvalitní spánek, může u vás způsobit dehydrataci a způsobit vám mnohem silnější opilost, než na zemi. Než si tedy příště u posádky objednáte skleničku, dobře si to rozmyslete, zda se v ní bude nacházet alkohol nebo raději obyčejná voda.

Zdroj textu: www.advisory.com, www.nytimes.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články