fbpx

Jóga pro začátečníky: Vydejte se na cestu k duševnímu a tělesnému zdraví

Jóga pro muže

V dnešním rychlém světě, kdy většina lidí má sedavé zaměstnání a k tomu na nás ze všech stran útočí termíny, problémy a stres, je těžké najít klid a rovnováhu. Proto je o to důležitější snažit se hledat cesty, jak vyvážit tělesnou a duševní pohodu. Jóga, starobylá praxe, která harmonizuje tělo, mysl a ducha, nabízí cestu k celkovému zdraví a pohodě. Pokud jste úplní začátečníci a chcete se vydat na cestu sebepoznání a zdraví, existuje hned několik tipů, které vám začátky usnadní.

Pochopit jógu jako celek

Ve své podstatě není jóga jen o podivných pozicích, ale jedná se o komplexní přístup ke zdraví, který v sobě spojuje fyzické pozice (ásany), ovládání dechu (pránájámu), meditaci a etické principy.

Najděte svou cestu

Existují různé styly jógy, z nichž každý má své zaměření a intenzitu. Jako začátečníci je nejlepší začít se styly, jako je hatha nebo vinjása, které kladou důraz na základní pozice a postupný pokrok. Pokud s tímto druhem cvičení úplně začínáte a máte obavu se jen tak vypravit na jógovou lekci, může být nejlepším řešením pořídit si jógové karty. Tento snadný pomocník vás provede základy tohoto cvičení, vysvětlí nejdůležitější pojmy a pomůže vám pomalu a postupně proniknout do tajů jógy a získat pevný základ pro cvičení. Karty vám pomohou prozkoumat jednotlivé jógové pozice, sekvence a cviky, takže budete schopni svým tempem postupovat a zařazovat prvky, na které se cítíte.

Nebojte se skupinových lekcí

Jóga je skvělá v tom, že ji můžete cvičit sami a prakticky kdykoliv a kdekoliv. Přesto může být dobrým nápadem občas navštívit také skupinové lekce. Vyberte si lektora, který je certifikovaný a bude vás skutečně vést ke správnému provedení pozic a pomůže vám předcházet zraněním. Dobrou volbou může být jóga pro začátečníky, abyste měli jistotu, že se od vás nebude očekávat pokročilá znalost pohybů a pozic.

Nespěchejte

Může být lákavé vrhnout se do složitých pozic, ale začátečníci by se měli zaměřit na vybudování pevných základů. Začněte s jednoduchými pozicemi a postupně se zlepšováním flexibility a síly postupujte dál. Je důležité vykonávat pohyby správně, a proto se vyplatí mít po ruce pomocníka třeba právě v podobě jógových karet, kde jsou pozice dobře a podrobně popsány, abyste se je mohli skutečně správně naučit.

Zapojte dech

Kontrola dechu je jedním ze základních aspektů jógy. Naučte se synchronizovat dech s pohyby. Hluboké, kontrolované dýchání zklidňuje mysl a zlepšuje vaše cvičení. Je to nedílná součást jógové praxe a je stejně důležité jako samotné pohyby. Proto se vždy ujistěte, že správně, hluboce a dostatečně dýcháte a nezadržujete dech.

S jógou není těžké začít, pokud máte čeho se držet a podle čeho postupovat. Zvolte si své tempo, které vám bude vyhovovat, a nečekejte, že vám vše půjde hned. Odměnou vám bude postupné budování síly, flexibility i pevného tělesného i duševního zdraví.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články