Posilovací cvičení jsou jakýmsi nástrojem, jenž vede k dosažení znatelných a trvalých změn, které s vaším tělem dělají doslova kouzla. Díky tomu můžete být silnější, štíhlejší a také svalnatější, nehledě na zdravotní přínosy, které cvičení tělu přináší. Ovšem pokud je posilování prováděno špatně, může být velmi nebezpečné. Na co si dát při posilování pozor?
Žádná rozcvička
Není vůbec snadné dodržovat cvičební plán, zvláště ne tehdy, když se po celém dni z práce vrátíte domů, rychle se nasoukáte do sportovního oblečení a okamžitě se vrhnete do posilování, aniž byste se předem zahřáli, protože vás čekají ještě běžné domácí povinnosti. Poznáváte se v této situaci? Jenže začít okamžitě se silovým tréninkem bez rozcvičky je to nejhorší, co můžete pro své tělo udělat.
Svaly se potřebují zahřát, abyste mohli podávat mnohem lepší výkony a cvičení vám šlo snáze. Nehledě na to, že předejdete nejrůznějším zraněním, mezi které patří například natažený nebo dokonce utržený sval. A pokud vážně nestíháte, snižte alespoň posilovací váhu.
Nedostatečná regenerace
Velmi častou chybou také je, že po jakémkoliv tréninku, byť by to byl jen lehký udržovací trénink, nedodržujete dobu, která je určena pro regeneraci těla. Je dobré si uvědomit, že svaly nevybudujete jen v posilovně, svaly se budují po dobu celého dne a noci. Proto je správná strava a kvalitní spánek naprosto nezbytnou součástí budování vaší muskulatury.
Jakmile se totiž o některý zmiňovaný faktor ochudíte, můžete se vystavit riziku zranění a nedostatečné energii, díky čemuž pro vás budou následující tréninky velmi složité. Zapamatujte si, že svaly jsou jako rostliny, o které se musíte starat. Svaly také potřebují nabrat energii a sílu.
Pomoc při zvedání těžkých vah
Cvičit s těžkými váhami byste rozhodně nikdy neměli provádět sami. Nejenom že často jedete na doraz, ale také můžete zvedat mnohem vyšší váhu, než sami zvládnete. Pro tyto případy je dobré mít vedle sebe někoho, kdo vám pomůže – parťák, díky kterému předejdete možným vážným zraněním. Nikdy nevíte, co se může stát, hranice vašich možností mohou být nevyzpytatelné.
Pozor na svalovou nerovnováhu
Je skvělé, že vaše bicepsy a tricepsy jsou ukázkové a pyšníte se s nimi, kde můžete. Velmi nebezpečnou a často zdůrazňovanou chybou je, že se při tréninku zaměřujete především pouze na tu část těla, na které jde vidět největší pokrok, a ostatní části těla zůstávají v pozadí. Tomuto se říká svalová rovnováha, která může být velmi nebezpečná.
Správný trénink by měl být symetrický, aniž byste zanedbávali další důležitou svalovou skupinu. Pokud víte, že vám posilování tricepsů nedělá problém, ale dřep už ano, zřejmě byste se nyní měli zaměřit na posílení ostatních svalů, předejdete tak možnému zranění a bolestem.
Pozor na kalorický deficit
Jakmile si posilování zamilujete, hrozí, že si hned na začátku vypěstujete dva velmi špatné návyky. Tím prvním je omezení kalorií, druhým zlozvykem je tak dlouhý a těžký trénink, dokud vaše tělo nebude možné už dalšího pohybu.
Je všeobecně známo, že kalorický deficit je pro hubnutí nezbytný a také v určitém bodě nebezpečný, zejména tehdy, jestliže si neupravíte příjem kalorií a intenzitu tréninku. S běžným stravováním můžete být dostatečně silní na to, abyste zvládli pět sérií po 10 opakováních s váhou 200 kg.
Ale pokud se o stejný výkon pokusíte při silném redukčním tréninku, vystavujete se vážnému riziku zranění. Abyste předešli možnému nebezpečí, přizpůsobte objem a intenzitu tréninku svým přijatým kaloriím. Jídlo se snažte přijímat pravidelně, zejména před a po tréninku.
Silový trénink každý den
Velkou a mylnou představou pro budování svalů je provádět silový trénink každý den. Jestliže jste začátečník, ideální je cvičit 3× do týdne, díky čemuž své svaly nebudete přetěžovat. V ostatní dny se můžete zaměřit na jiné sportovní aktivity, jako je například jízda na kole nebo tenis či fotbal.
Zdroj foto: www.freepik.com