fbpx

Operace poslední knoflík

Operace poslední knoflík

Pro muže zdatné v pánské módě rozhodně není problém nechat poslední knoflík rozepnutý. Stále se ale najde poměrně velké procento, které na tuto skutečnost zapomíná. Jak je to doopravdy a co ukládá etiketa? Opravdu je zapínání posledního knoflíku vždy zapovězeno? Proč? Odpovědí se dočkáte.

Nedávno se na našem Facebooku strhla zajímavá diskuse na téma poslední knoflík. Řešilo se hlavně, jak je to s knoflíky u vesty a u kabátu. Ačkoli jsme se snažili odpovídat již na avizované sociální síti, odpovědi nebyly tolik podložené a detailní, jako ty, které odprezentuji dnes. Tímto se tak dostáváme k naprosto jednoduchému poslání tohoto článku – konečně vyřešit záhadu posledního knoflíku….Jak takový zvyk vlastně vznikl?

Hned na začátek poměrně zajímavé téma. Pokud jste si totiž mysleli, že za rozepínáním posledního knoflíku stojí nějaká moudrá poučka, možná budete překvapeni. Tento zvyk se totiž vyvinul čistě z potřeb praktičnosti. Jak? Vybavuje se mi jeden z komentářů, ve kterém se zmiňuje rozepínání posledního knoflíku jakožto pozůstatek z dob divokého západu, kdy mělo zajistit jednodušší tasení koltů. Víte co, nejvtipnější na tomto celém je, že to tak opravdu mohlo být. Některé zdroje totiž hovoří o tom, že poslední knoflík se nechává rozepnutý podle historického zvyku, kdy umožňoval jednodušší vytasení kordů. Mohli to ale klidně být i kolty, záleží asi, jak moc máte rádi Old Shatterhanda. Zajímavá poznámka k této teorii je fakt, že povětšinou se zbraně nosili na opasku přes oděv. Otázkou tedy je, zda zlepšovák v podobě rozepnutí knoflíku něco změnil…

Pídit se po původci tohoto zvyku můžeme ale také na královském dvoře. Eduard VII byl totiž znám pro svoji mírně prostorově náročnější postavu, kterou tvořila zejména jeho neoblomná láska jídlu. To ho dovedlo až do chvíle, kdy se musel pro své pohodlí vzdát posledního knoflíku, který zkrátka nedopnul. No a jak to chodí, dříve jen jednoduchý trik k uvolnění napětí královského odění se stal módním trhákem a poddaní začali masově rozepínat poslední knoflíky.

Jak to bylo doopravdy si není nikdo jistý. Každopádně víme, že se toto módní pravidlo ustálilo někdy okolo 20. století. Zapínání se u saka řídí primárně počtem knoflíků nebo jejich postavením.

Sak je mnoho druhů a stejně tak i možností zapínání. Opravdu totiž existují i saka, u kterých je faux pas nechat poslední knoflík rozepnutý. Pojďme se na to tedy podívat:

Jednořadá saka

Etiketa v případě jednořadých sak udává možnost při sezení sako rozepnout.

 

  • Sako s jedním knoflíkem – jednoduše, je-li jeden, vždycky zapnout

 

  • Sako s dvěma knoflíky – asi nejpopulárnější typ v dnešní době, zapíná se vždy jen horní knoflík

 

  • Sako se třemi knoflíky – u klasického saka se zapíná buďto jen prostřední, případně horní dva knoflíky. U 3-roll-2 saka s horním knoflíkem na klopě zapínat jen prostřední.

 

  • Sako se čtyřmi knoflíky – zapneme horní tři knoflíky

 

Dvouřadá saka

  • 1 ze 4 – sako má čtyři knoflíky a zapínatelný z nich jen jeden; zapínáme vše co jde

 

  • 2 ze 4 – sako má čtyři knoflíky a z toho dva zapínatelné; zapínáme pouze horní

 

  • 1 ze 6 – sako má šest knoflíků a zapínatelný jeden; zapneme tedy jen jej

 

  • 2 ze 6 – sako má šest knoflíků a z toho dva zapínatelné; zapínáme pouze horníA co vesta nebo kabát?

Rozepnutý poslední knoflík toho moc nezkazí ani v jednom případě. Chcete-li být ale znalejší, poslouží vám následující upřesnění.

Poslední knoflík u vesty

U vesty není extra co řešit, pokud přijde na pravidla. Zkrátka platí to, že pokud nosíte vestu v trojdílném obleku, poslední knoflík necháváte rozepnutý. Nosíte-li čistě jen vestu, klidně si poslední knoflík ponechte zapnutý stejně jako v případě dvouřadé vesty. Faux pas z toho nebude.

Poslední knoflík u kabátu

Když jsme mluvili o pravidlech u vest, tak vězte, že pro kabát dokonce nejsou vůbec žádná. Poslední knoflík tak můžete nechat rozepnutý nebo zapnutý čistě podle vašeho osobního uvážení. Nic nezkazíte ani jednou z možností.A je to, jednoduchý návod jak vyzrát na poslední knoflík. Věřím, že se vám bude hodit a pomůže například na nějakém nadcházejícím plese. 

 

Jak to máte u kabátu? Necháváte poslední knoflík rozepnutý?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články