fbpx

Saunování přináší dokonalý relax a zbavuje tělo toxinů

saunování

Už jste se někdy usadili v sauně a prostě jen byli? Sami se sebou, s vlastní hlavou v tichu, horku a páře? Saunování je nejen příjemné, ale přináší také celou řadu benefitů pro naše tělo. Podívejme se společně na to, jaký druh saunování zvolit a co všechno nám přinese.

Co skrze saunování získáme?

Saunování napomáhá k prokrvování organismu. Díky vysokým teplotám a cílenému přehřátí těla dochází k vyplavování toxinů, čímž se tělo čistí. Kromě toho se uvolňuje i naše mysl a přináší hormony štěstí – endorfiny.

Saunování napomáhá s problémy jako je syndrom studených nohou nebo snížená funkce imunitního systému. Sice se nesetkáme se studií, která by zlepšení imunity prokazovala, ale uživatelé saun si výsledky dlouhodobě vychvalují. Mezi ně patří snížený počet sezónních nemocí jako je nachlazení nebo chřipka.



Jakým způsobem můžeme saunovat?

Existuje celá řada různých druhů saun. Jaké jsou ty nejčastější, co nám přinesou a pro jakou se rozhodnete vy?

Finská sauna

Finská sauna je nejčastější z možných variant. Vyniká dřevěnými obklady a lavicemi. Uvnitř sauny najdeme kamna s kameny, na které se tu a tam lije voda, aby se vzduch zvlhčil. Ve finské sauně se udržuje sušší vzduch okolo 10 až 20 %. Finská sauna nám dopřeje teplotu od 85 °C do 95 °C. Je přínosem pro diabetiky a všechny, kdo trpí srdečními obtížemi.

Tropická sauna

Tropickou saunu si užijí všichni, kdo nesnášejí vysoké teploty. Oproti finské sauně se v té tropické setkáme s teplotami mezi 65 °C a 75 °C. Naopak se zde zvyšuje vlhkost vzduchu, takže prostředí sauny připomíná právě tropické podnebí. Vlhkost se pohybuje mezi 50 a 60 %. Tropické sauny jsou skvělými pomocníky při léčbě revmatu a astmatu. Také pomáhají všem, kteří trpí svalovými obtížemi.

Solná sauna

Solná sauna je typická pro své nízké teploty. Je vhodná k lehkému prohřívání. Teplota vzduchu se pohybuje mezi 40 °C a 55 °C. Obvyklá vlhkost vzduchu je nízká. Zhruba mezi 15 a 30 %. Protože jsou teploty v solné sauně nízké, doporučuje se začátečníkům, kteří nemají se saunováním zkušenosti. Pobyt v solné sauně pomáhá s kožními neduhy a zvláčňuje pokožku.

Infrasauna

Infrasauny najdeme především v dobrých fitness centrech. Umožňují prohřát tělo před tréninkem během několika minut. Teploty v infrasaunách se pohybují mezi 45 °C a 60 °C. Infrasauny jsou vykládané dřevem a obsahují speciální zářiče, které produkují infračervené světlo. To proniká několik centimetrů pod kůži a zahřívá naše tělo.

Parní lázeň

Parní lázně jsou ideální pro všechny, kteří trpí potížemi s dýcháním. Teplota vzduchu je relativně nízká. Oproti jiným druhům saun je to pouhých 40 °C a 45 °C. Naopak vlhkost vzduchu je zde mezi 90 a 100 %. Parní lázně pomáhají uživatelům hned s několikerým druhem obtíží. Zlepšují záněty průdušek, astma, revma, ale v kombinaci s peelingem také zbavují pleť odumřelých buněk a ucpaných pórů. To přispívá ke zlepšení stavu aknózní pleti.



Pár pravidel saunování

Dejme si pozor především na prohřešky v podobě etikety a tamějších zvyklostí.

  • Plavky do sauny nepatří. Jsou nehygienické a pravděpodobně nás tam v nich ani nepustí.
  • Dodržujme pitný režim a vyhněme se studenému pití, alkoholu a kofeinu.
  • Nepřejídejme se před saunováním. Raději zvolme lehká jídla.
  • Nikdy si nesedejme na lavici nazí. Nesmí se to. Musíme pod sebou mít ručník.
  • Nenavštěvujme saunu během nemoci. Nepomůže nám to.
  • Saunujme tak dlouho, dokud je nám to příjemné.
  • Sauna není noční klub. Přišli jsme sem relaxovat, ne okukovat dámy.
  • Před saunováním se osprchujme.

Jaké jsou vaše zkušenosti se saunováním, pánové? Navštěvujete saunu pravidelně nebo jste zatím neměli odvahu?

ČTĚTÉ TAKÉ: Kdy se vyplatí prostě zastavit?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články