fbpx

Seniorita versus vzdělání: Jsou opravdu tak důležité?

Je v byznysu rozhodující seniorita nebo vzdělání? Setkala jsem se dokonce s lidmi, kteří si oba pojmy pletou. Pojďme se podívat, co je při výběru odborníka podstatnější a jak s oběma informacemi naložit. Správné rozhodnutí a výběr ovlivní váš další úspěch. Tak pojďme na to.Seniorita versus vzdělání

Vzdělání mnoho lidí vnímá jako stavební kámen profesionality. Danému oboru byste se ideálně měli věnovat už od střední školy a pokračovat vysokou. Seniorita říká, jak dlouho danou činnost vykonáváte. Ideálně byste měli mít za sebou 10 a více let. Pravda je trochu jinde. Seniorita ani vzdělání nevypovídají nic o kvalitách odborníka.

Když vzdělání nevypovídá o schopnostech a praxe o zkušenostech

Ukážu vám náhledy na senioritu i studium. Oba příběhy ukazují, že každá mince má dvě strany a ani jedna z vlastností vám mnoho neprozradí o kvalitách profesionála.

Když ajťák dělá copywriting

Vystudovala jsem IT. Řadu věcí z oboru umím, s ledasčím si poradím. Vyřeším menší trable, rozumím technice a orientuju se ve všech operačních systémech. Kdybyste mě ale postavili do firmy jako IT technika, pohoříte. Zkrátka to není můj obor. Jsem copywriter. Tím se živím, to mi jde a tomu dokonale rozumím. A že nemám školu? Nemám. Mám náskok v jiných věcech. Opravdu nezáleží, co jste vystudovali. Jde o to, jak svou práci děláte.

Dělám to 30 let a tohle se mi ještě nestalo

Dělali jsme na domě novou střechu. Sjednali jsme si pokrývače v důchodu. Měl plno let praxe, což se zdá jako výhoda. Seniorita je užitečná. Za ty roky už odborník viděl ledacos a jen tak něco ho nepřekvapí. Ale co když ano? Například se nikdy nesetkal s novými materiály a technologiemi, které se dnes používají. Zakázka se nepovedla. Skrze střechu teklo a došlo na dvě opravy týden po pokrytí.Podle čeho odborníka vybrat?

Nesledujte pouze čísla. Léta praxe nebo počet titulů z oboru o ničem nevypovídají. Vzdělaný odborník může být stejně nešikovný jako profesionál s mnohaletou praxí. Pravděpodobnost špatného výběru se se vzděláním a senioritou snižuje, ale jistotu nemáte nikdy.

Dívejte se na reference

Obrázek si uděláte nejrychleji podle referencí. Kolik jich je? Jsou kladné, či záporné? Přečtete si článek o tom, proč nešetřit při vyběru odborníka. Chtějte vidět ukázky práce. Nejsnáze se o kvalitě odborníka přesvědčíte například v oblasti online marketingu nebo u větších firem, které mají vlastní showroomy nebo referenční klienty, které osobně navštívíte.

Vsaďte na sympatie

Pokud je vám někdo nesympatický, kvalitu spolupráce nezlepší sebekvalitnější provedení služby. Jakmile si s odborníkem nesednete po lidské stránce, nikdy nebudete stoprocentně spokojení. Naopak se sympatickým člověkem se vždycky nějak dohodnete.Neodsuzujte vzdělání a senioritu

I když byste obě vlastnosti neměli brát jako rozhodující faktor, určitě je úplně nezatracujte. Vždycky se hodí mít jistotu, že vámi zvolený profík už podobnou zakázku někdy dělal a tedy ví, jak na to. Pokud rozjíždíte velký e-shop, rozhodně si nevyberete měsíc vystudovaného copíka, i kdyby měl sebevíc titulů.

Až příště vyhledáte odborníka pro svůj byznys, vzpomeňte si, že jeho věk ani vzdělání nerozhodují o kvalitním výsledku.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články