fbpx

Alfa nebo Beta? Jaký život si vyberete?

Alfa nebo Beta? Jaký život si vyberete?

Na světě existují dvě základní skupiny lidí. Alfy a Bety. Můžeme je znát také jako ovce a vlky nebo kočky a myši. Rozdíl je jasný. Jedna skupina má svůj život plně pod kontrolou a druhá se veze. V čem se liší Alfy od Bet?

Alfa…

… bere zodpovědnost za své činy

Alfa neukazuje prstem na ostatní lidi. Chápe, že když se projeví nepříznivé okolnosti, je to právě ona, kdo je musí vyřešit. Ví, že za svůj život i rozhodnutí si zodpovídá sama. A nikdo, kromě Alfy samotné, to nemůže ovlivnit.

… se netrápí tím, co si pomyslí okolí

Pokud Alfa věří, že je něco správné, neohlíží se na názory svého okolí. Vyslechne si je, ale nakonec se stejně zařídí podle svého. Proč? Alfa zkrátka ví, co je pro ni v daný okamžik dobré.… si plní své sny

Alfa nečeká na den „až“. Ten v kalendáři nenajdeme nikdo. Alfa si plní své sny a každý den dělá maximum pro to, aby svůj život prožila naplno. Nečeká na příznivou chvíli. Sama si ji utváří tím, jak na nově příchozí situace dokáže reagovat a přijmout je.

… neváhá projevit svůj názor

Ať jde o šéfa nebo jinou váženou osobu, Alfa se nebojí vyjádřit svůj nesouhlas či odlišný názor. Když něco řekne, tak to platí a stojí si za tím. Chová k ostatním lidem úctu ale nepřikyvuje, pokud nesouhlasí. Diskutuje.

… dokáže uznat chybu

Možná, že koupě toho vozu nebyla právě dobrá volba. Možná, že půjčit kamarádovi tolik peněz nebylo pro mou rodinu dobré řešení. Alfa se s tím popere. Přizná svou chybu a je-li to nutné, omluví se. Myslí to upřímně a udělá všechno pro to, aby svou chybu napravila.… pomáhá ostatním vyhrát

Život je boj a uspět se snažíme všichni. Každý v tom svém. Co dělají Alfy? Podávají pomocnou ruku ostatním. Chápou, jak je spolupráce a podpora důležitá. Jsou pozitivní a neváhají nabídnout i dobrou radu.

Beta…

… se snaží s každým vyjít

Bety už jsou takové. Nemají rády problémynerady vycházejí ze své komfortní zóny. To je jeden z důvodů, proč se snaží vyjít s každým. Dobré vztahy s okolím jim ušetří plno stresu s diskutováním.

… čeká na vhodnou chvíli

Beta vždy čeká, až nastane to příznivé období. Až bude dost peněz, až bude venku hezké počasí, až děti vyrostou, až do firmy nastoupí nový šéf, až mě povýší, až zhubnu, až naberu svalstvo… Bety mají plno „až“, ale žádné „dnes“.… se ptá na souhlas všech svých blízkých

Když už se Beta odhodlá k nějakému rozhodnutí, nechá si nejprve poradit od všech svých přátel a známých. Vyslechne si názory kdekoho. A potom? Poslechne někoho jiného. Alfy jsou jiné. Zařídí se vždy podle sebe. Nápady ostatních je inspirují, neřídí.

… si nechává své názory pro sebe

Ačkoli i Beta má plno myšlenek a názorů, zpravidla si je nechává pro sebe. Ať už ze strachu, že se jí dostane výsměchu nebo nepochopení, tak už z důvodu, že by tím mohla opustit svou komfortní zónu a byla vystavena diskuzi.… ukazuje prstem, ale do zrcadla se nepodívá

Bety rády svůj neúspěch hází na někoho jiného. „To on přijel pozdě! Venku bylo moc mokro! To šéf měl dneska špatnou náladu!“ Vždy si najdou viníka za svůj vlastní neúspěch a prohru. Za špatnou finanční situaci v rodině může vláda, za špatnou náladu manželka, za špatné známky dětí učitelka… 

… se raduje z neúspěchu ostatních

Bety jsou svým vnitřním nastavením předurčeny k neúspěchu. Věří, že úspěch je jen pro vyvolené a nejvíce si užívají, když někdo z jejich blízkých neuspěje. Mají skvělý pocit, že měly pravdu, když říkaly: „Radši se do toho nepouštěj. Stejně ti to nevyjde.“ Bety zkrátka nejsou oporou.

A co vy, pánové? Vyberete si život Alfy nebo Bety? Bety to mají snadné, ale Alfy jsou šťastné, protože po překonání překážek přichází zasloužený výsledek. Bety stagnují, Alfy rostou. Bety srážejí, Alfy zvedají.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články