Jak jste spokojeni ve svém zaměstnání? Vracíte se domů naštvaní a plní vzteku nebo naopak s úsměvem na rtech? Pojďme se podívat na to, jak si vedou Češi v porovnání s ostatními Evropany.
Kde jsou nejšťastnější zaměstnanci v Evropě
Mezi evropské státy, kde žijí ti nejspokojenější a nejšťastnější zaměstnanci, patří Švédsko, Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Irsko a Německo. Co má na spokojenost zaměstnanců vliv a jak jejich spokojenost v práci souvisí s jejich produktivitou?
Čím jsou zaměstnanci v práci spokojenější, tím jsou produktivnější
Firmy, které se starají o své zaměstnance a poskytují jim příjemné pracovní prostředí a mnoho benefitů, dobře dělají. Čím jsou zaměstnanci v práci šťastnější a spokojenější, tím lepší výkony podávají. Touží-li tedy nějaká společnost po výkonných a spolehlivých zaměstnancích, měla by se zaměřit na vytvoření příjemného pracovního prostředí a také jim nabídnout férové benefity. Například ve Švédsku je možné rozdělit rodičovskou dovolenou mezi oba rodiče, přičemž 90 dní musí využít alespoň jeden z nich.
Jak vybudovat produktivní pracoviště
K tomu, aby se zaměstnanci cítili v práci příjemně, je nutné splnit následující kroky.
- Nabídnout flexibilní pracovní dobu a možnost práce z domova.
- Jasně definované pracovní cíle a možnost kariérního růstu.
- Neustále se přizpůsobovat potřebám trhu a nabízet nové benefity zaměstnancům.
Proč jsou Češi v práci nespokojení
Od těch nejšťastnějších zemí, kde zaměstnanci rádi tráví čas v práci, se přesuneme zpátky do České republiky. U nás je totiž statistika týkající se spokojenosti lidí v zaměstnání poměrně smutná. Z průzkumů vyplývá, že Češi jsou osmými nejnaštvanějšími zaměstnanci v Evropě. Podle výsledků, které zveřejnila společnost Gallup, se každý den v práci rozčílí pětina všech Čechů. Což je skutečně alarmující číslo. Vztek vede k větší pravděpodobnosti výskytu kardiovaskulárních chorob a dalších civilizačních nemocí. Jaké důvody ke vzteku čeští zaměstnanci mají?
Nedostatečné ohodnocení
Jedním z důvodů, proč se čeští zaměstnanci rozčilují, je nedostatečné ohodnocení. Řeč není pouze o tom finančním, ale také slovním. Když máte pocit, že si vaší práce nikdo neváží, je velmi snadné podlehnout vzteku a pravidelně se na pracovišti rozčilovat.
Nezdravé pracovní prostředí
Ani kvalita pracovního prostředí není v mnoha českých společnostech nejlepší. V případě, že je pracovní prostředí roztříštěné a rozdělené do skupinek, které se spolu navzájem nebaví, je opět větší šance toho, že zaměstnanci budou nespokojení. V některých případech bohužel nepomůže ani teambuilding.
Nedostatek volného času a rovnováhy mezi osobním a pracovním životem
Aby byl zaměstnanec spokojený a do práce chodil s úsměvem, je nutné, aby měl dostatek peněz i volného času. Takzvaný work-life balance je ve společnosti stále propíranějším tématem. Když dokážete najít ideální rovnováhu mezi svým osobním a pracovním životem, zvýší se tím šance toho, že budete odpočatí, plní energie a celkově spokojenější.
Ostatní země, kde jsou zaměstnanci naštvaní a frustrovaní
Česká republika ale stále není tou, kde jsou zaměstnanci nejfrustrovanější. Velký vliv na jejich rozpoložení má totiž také finanční a politická nestabilita. Země, kde probíhají válečné a společenské konflikty patří k těm, kde není pozitivní pracovní prostředí. Mezi státy, kde jsou pracovníci nešťastní patří například Afghánistán, Libanon, Myanmar, Severní Kypr či Slovensko.
Pokud se v práci každý den rozčílíte a pociťujete, že hněv začíná negativně ovliňovat také váš osobní život, zvažte změnu zaměstnání nebo konfrontujte vedení.
Zdroj textu: www.lem-uhn.com, www.utilitybidder.co.uk
Zdroj foto: www.freepik.com