fbpx

Jak poznat, že u vás začal klesat testosteron?

Testosteron je důležitý nejenom pro podporu sexuálního apetitu, ale také hlavně pro budování svalů. Je také nezbytný pro udržení kostní hmoty, tvorbu červených krvinek a další tělesné funkce. Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, můžete se potýkat s problémy v obou těchto odvětvích. S přibývajícím věkem testosteron přirozeně klesá, tomu se bohužel nevyhneme. Jak tedy poznat, že u vás již testosteron začal klesat?

Nižší sexuální apetit

Nejčastější příznak nízkého testosteronu – prostě už „to“ zase tak často nechcete, nebo nepotřebujete. Kromě toho, že muži s nízkým testosteronem chtějí méně sexu, mohou také méně masturbovat a vnímat méně fantazií a erotických snů.

Problém dosáhnout či udržet erekci

Testosteron je nezbytný pro rozvoj a udržení erektilní funkce u mužů. Pomáhá vám dosáhnout a udržet erekci tím, že signalizuje mozku, aby spustil odpovídající chemickou reakci. Vztah mezi testosteronem a erektilní funkcí je však komplikovaný. Někteří muži nemají s erekcí při nízké hladině testosteronu žádné potíže. Erektilní dysfunkce může být také příznakem mnoha chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, obezita a cukrovka.

Zmenšují se vám svaly

Dostatek testosteronu uvádí vaše tělo do anabolického stavu neboli stavu budování svalů tím, že pomáhá tělu produkovat bílkoviny, které tvoří stavební kameny svalové hmoty. Když hladina testosteronu klesne, tělo se změní na katabolické a místo budování svalové tkáně ji odbourává.

Zpočátku to může vypadat tak, že v posilovně již neuzvednete třeba stejnou váhu jako dříve, následně můžete očekávat úbytek svalů.

Zmenšení penisu

Bez stálého přísunu testosteronu mohou tkáně v penisu, šourku a varlatech atrofovat neboli se scvrkávat. V důsledku toho může váš penis ztratit délku a obvod. Můžete si také všimnout, že se vám zmenšují varlata – často se scvrknou na polovinu a místo pevných se stanou měkkými.

Roste vám břicho

Penis se zmenšuje a břicho se zvětšuje – to je bohužel smutný fakt. Nízká hladina testosteronu totiž snižuje touhu chodit ven, což také způsobuje přibírání na váze. A právě i nabírání na váze snižuje hladinu testosteronu.

Máte horší náladu

Veškeré tyto změny na vašem těle se projeví také na vaší mysli. A to hlavně oblast sexuálního oslabení. U slabších mužů se můžou vyskytnout i deprese, což také znamená snížení produkce testosteronu.

Oslabují se kosti

Kost je vlastně živá tkáň, která se neustále odbourává a obnovuje. Když hladina testosteronu klesá, vaše kosti se rozpadají rychleji, než je tělo dokáže znovu vybudovat. Výsledkem je vyšší riziko nízké hustoty kostí, osteoporózy a zlomenin.

Vypadávají vlasy

S přibývajícím věkem vám pravděpodobně budou řídnout vlasy a možná začnete i plešatět. Pokud máte nízký testosteron, může vám vypadávat i ochlupení na těle a obličeji. Můžete si také všimnout, že vám vousy nerostou tak rychle a nemusíte se tolik holit. Testosteron je klíčovým hormonem pro růst ochlupení na obličeji a na těle, takže když je jeho hladina nízká, narušuje proces růstu vlasů.

Chudokrevnost

Je to sice méně častý jev, který doprovází úbytek testosteronu, ale může se u vás začít projevovat anémie. Chudokrevnost ale na první „pohled“ nepoznáte, zjistíte ji až po krevních testech u doktora. Pokud zaznamenáte dušnost, závratě, nepravidelný srdeční tep, bolesti na hrudi či šumění v uchu, raději vyhledejte lékaře a nechte si zkontrolovat krev.

Se vším se dá ale bojovat, proto se nevzdávejte a první příznaky úbytku testosteronu berte jako přirozený proces ve svém životě a nenechte se tím pohltit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články