fbpx

Co je to udržitelná móda a jak ji zařadit do svého šatníku?

Termín „udržitelná móda“ určitě každý z nás už zaslechl. Co přesně to ale znamená? 

Ve zkratce jde o oblečení, které bylo navrženo, vyrobeno a distribuováno s ohledem na životní prostředí, ale také na pracovní podmínky pracovníků. Související termín „etická móda“ také zahrnuje využití veganských materiálů.

Co je špatného na dnešní módě?

V dnešní době se snadno necháme unášet novými trendy, které se objevují takřka každý měsíc. Nakupujeme neustále množství nového oblečení a skříně praskají ve švech. Co je na tom však špatně? 

Jde o to, že často nejde o kvalitní nadčasové kousky, ale o trendy, které trvají krátkou chvíli a brzy se na ně zapomene. Potom nám leží ve skříni nevyužité oblečení a my už nakupujeme další nové věci. Oblečení z velkých módních řetězců navíc bohužel není příliš kvalitní, a proto i kdybychom chtěli kousek nosit déle, materiál v dobrém stavu dlouho nevydrží. 

S rychlými obměnami souvisí velké množství odpadu, zejména z výroby, ale později také v podobě nevyužívaného oblečení, chemické znečištění prostředí (oděvní průmysl je odvětví, které hned po ropném průmyslu způsobuje největší znečištění životního prostředí) a v neposlední řadě ne příliš etické podmínky pro zaměstnance ve velkých továrnách.

Proč bychom měli chtít nosit udržitelnou módu?

Firmy vyrábějící udržitelnou módu se právě výše zmíněným negativním dopadům snaží vyhnout nebo je zmírnit. Používají často organické materiály, odbouratelná barviva a snaží se snižovat množství odpadu pocházejícího z výroby. Poskytují zaměstnancům férové pracovní podmínky a náležité ohodnocení jejich práce. 

Pokud se rozhodujete, jestli začít nakupovat férovou a udržitelnou módu, popřemýšlejte, jaké důvody jsou pro vás ty nejdůležitější. Pro někoho to může být ochrana životního prostředí, pro jiného minimalismus, pro dalšího etické důvody týkající se zacházení se zaměstnanci. Udržitelná móda má mnoho zastánců také mezi vegany, častěji totiž využívá veganské alternativy materiálů.

Jak si vytvořit udržitelný šatník?

Tvorba udržitelného šatníku může trvat mnoho let, neznamená to, že všechno oblečení z velkých řetězců vyhodíte nyní do kontejneru a nakoupíte vše nové. Naopak, tou nejlepší variantou je nosit to, co už máte ve své skříni, a nakupovat jen minimálně. Pokud ovšem chceme kupovat nové kousky, můžeme se řídit následujícími tipy:

1. Volte přírodní a organické materiály

Materiály jako jsou len, bavlna, hedvábí, vlna, kůže nebo tkaniny vyrobené z rostlinných zdrojů (viskóza, rayon, tencel apod.) jsou nejen velmi příjemné k nošení, ale také mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Během jejich zpracování vzniká méně odpadu oproti syntetickým materiálům jako jsou polyester nebo nylon. 

U těchto materiálů je také možno kontrolovat certifikáty potvrzující jejich etický a udržitelný původ, například certifikát GOTS (Global Organic Textile Standart).

2. Vyzkoušejte recyklované materiály

Využití existujících materiálů je skvělou volbou při výrobě nového oblečení. Materiály jako jsou nylon, polyester nebo bavlna lze snadno recyklovat a ze starých materiálů vykouzlit nové kousky. Mnoho výrobců oblečení z recyklovaných materiálů označuje, a je tak snazší se v nabídce orientovat. Příkladem oblečení z recyklovaných materiálů může být například bunda z PET lahví.

3. Nakupujte lokálně

Lokálním nákupem nejenže podpoříte výrobce ve svém okolí, navíc se vyhnete kouskům, které k vám musely putovat přes půl světa a zanechaly za sebou velkou uhlíkovou stopu. Znáte někoho, kdo šije, vyrábí kožené doplňky nebo šperky? Podpořte je, radost bude oboustranná!

4. Nakupte v second handu

V second handech lze nalézt mnoho kvalitních kousků. Možná to není pro každého, ale za zkoušku nic nedáte. Často se zde objevují značkové věci a mnoho nenošených kousků, které by jinak skončily na skládce. Za nízkou cenu tak můžete získat kvalitní udržitelné oblečení.

Na závěr je důležité říci, že k udržitelné módě patří také správná péče o dané materiály a snaha o to, aby oblečení či obuv vydržely co nejdéle. Vybírejte kousky, do kterých se zamilujete a budete vědět, že se vám budou líbit i za několik let. Nepodléhejte módním trendům a vytvořte si svůj vlastní originální styl.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články