fbpx

Home office: Jak zvládat práci z domova?

home office

Pro někoho je home office narušitelem koncentrace, jiný jej cíleně vyhledává. V obou případech se však dá práce z domova zvládnout tak, aby vám byla ku prospěchu, nikoliv na škodu. Stačí dodržet jen několik jednoduchých zásad. Jak pracovat z domova a nezbláznit se z toho?

Odstraňte rušivé elementy

Odstranění rušivých elementů může značně zefektivnit vaší práci. Pod nimi si můžete představit prakticky cokoliv. Hlučného souseda, upozornění na mobilu či počítači nebo neuklizený pracovní stůl. Pochopitelně že každého pracanta ohrožují jiné, subjektivně vnímané rušivé vlivy, nicméně vaším úkolem je se jich zbavit.

S hlučným sousedem pravděpodobně nic neuděláte, na druhou stranu si můžete pořídit špunty do uší nebo si zapnout hudbu, pokud vám při práci nevadí. Co se týče notifikací na mobilu, tak ta máte plně ve své kompetenci. Ztlumte si veškerá upozornění na příchozí zprávy, telefonáty i na dění na sociálních sítích a uvidíte, že vám práce z domova půjde zase o něco lépe od ruky. Zkontrolujte také notebook a ztlumte oznámení i na něm. A co se týče pracovního stolu, mějte na něm vždy jen to, co skutečně potřebujete k práci.

Naplánujte si pracovní den

Pracujete-li z domova pravidelně, pak vaše dny budou potřebovat řád. Jinak se vám také může stát, že ráno vstanete a pustíte se prvně do úklidu, pak do žehlení a pracovní úkoly budete před sebou valit jako obrovský balvan. Zkuste si každé ráno připravit seznam činností, které chcete během dne zvládnout. Tyto aktivity by ale měly být primárně zaměřené na práci. Home office může trochu svádět k tomu, že si mezi vyřizováním e-mailů zvládnete udělat i domácí práce. Na druhou stranu je otázkou, do jaké míry bude váš pracovní výkon efektivní, když se budete neustále soustředit na to, kdy vám dopere pračka nebo pípne trouba s hotovým koláčem. Snažte se proto do svých pracovních aktivit netahat domácí činnosti, ty nechte na dobu, až budete mít splněný poslední úkol.

Dělejte si přestávky

Ráno otevřít počítač a večer jej zaklapnout je sice způsob, jak být produktivní, takovýto přístup vás však jistojistě brzy unaví. Proto si kromě pracovních úkolů předem stanovte i přestávky, které vám pomohou s odreagováním.

Opět platí, že každému bude na home office fungovat něco jiného. Někdo miluje techniku zvanou pomodoro, kdy se 25 minut plně koncentrujete na daný úkol a poté si dopřejete krátkou, 5minutovou pauzu. Jiní jsou vyznavači tzv. hluboké práce, na kterou se mohou soustředit i hodiny, načež si dopřejí delší přestávku. Systém pauz je pochopitelně na vás, ale určitě si nějaký nastavte, pokud se nechcete při práci na home office zbláznit.

Zdroj obrázku: djile / Shutterstock.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články