fbpx

Jak se postarat o svůj oblek?

Jak se postarat o svůj oblek?

Jak vybrat oblek a jak je to s barvami už víme. Také jsme se podívali na to, jak pečovat o obuv, svetry, košile nebo kravaty. Dneska se podíváme, jak byste se měli starat o svůj oblek. Že ho dáte do čistírny? Ne vždy je to nutnost!

Proč to s čistírnou nepřehánět?

Spoléhat se jenom na čistírnu není to pravé ořechové. Sice vám oblek hodí „do gala“, necháte tam pár stovek a je to, ale možná si neuvědomujete to hlavní. Oblek se mnohem více opotřebovává a vás mnohem dříve potká nutný nákup nového. Proto, než oblek do čistírny odevzdáte, promyslete si to.Jak to v čistírnách funguje?

Každá čistírna je jiná. Pravdou však zůstává, že metody použité na očistu oděvu nemusejí být vždy jemné. Cílem je oblek co nejlépe vyčistit. To bohužel v některých případech  přírodními a šetrnými prostředky nejde. Pracovníci čistírny vždy berou ohled na materiál. Na prostředky a jejich šetrnost už tolik ne.

Poraďte si doma snadno a rychle

Je jasné, že politý nebo umaštěný oblek do čistírny dáte. Když ale každý den dodržíte pár drobných zásad, zjistíte, že četnost návštěv v čistírně se sníží. Zkuste pravidlo 4V a uvidíte, že i životnost obleku se vám rázem prodlouží.

1) Větrejte

Jakmile přijdete domů, neukládejte oblek do skříně. Nechte ho hezky na čerstvém vzduchu vyvětrat. Zbavíte ho tak pachů.

2) Věšte

Nikdy oblek nepřehazujte jen tak přes židli ani ho neskládejte. Naučte se oblek věšet na ramínko.

3) Vyklepejte

Máte-li pocit, že je oblek zaprášený, jednoduše ho vyklepte. Zejména teď, na jaře, kdy všechno kvete, se vám klepání bude hodit.

4) Vykartáčujte

Někdy opravdu nemusíte oblek prát. Některé nečistoty odstraníte kartáčkem. Ale pozor. Neberte jakýkoli kartáček. Kupte si kartáček přímo v prodejně s obleky. Tam vám rádi nějaký měkký a šetrný doporučí. S takovým rejžákem byste zrovna nepochodili a poškodili byste vlákna.Zmačkaný oblek? Zkuste malý fígl!

Někdy se vám na obleku vytvoří nepříjemný přehyb. Ale oblek je vlněný a žehlení je nereálné. Co tedy s tím? Mějte po ruce obyčejný rozprašovač s holou vodou. Pomačkané místo jednoduše postříkejte a nechte vodu vsáknout. Uvidíte, že díky gravitaci se nerovnost srovná.

Tohle svému obleku nedělejte

  • Nesušte ho na radiátoru
  • Neperte ho v pračce
  • Nežehlete ho
  • Nedrhněte nečistoty drsnými metodami
  • Vyhněte se tvrdým kartáčkům

 

 • Při mokrém čištění nepoužívejte chemické přípravky

 

Co si ke svému obleku můžete dovolit?

Vše závisí na materiálu. Paradoxně vlněné obleky mají mnohem delší životnost, než ty polyesterové, ale zato vyžadují šetrnější zacházení. Naopak polyesterové obleky se mnohem snáze prošoupají nebo se na nich dříve objeví nehezké cucky, ale můžete si k nim dovolit trochu více. Třeba žehlení na nižší teploty.

Kdy je to na čistírnu?

Po čistírně se shánějte v okamžiku, kdy už je jasné, že pochytané pachy z látky nevyvětráte nebo skvrny na oděvu nevykartáčujete. Typicky to jsou právě skvrny od pití nebo jídla.

A co vy pánové? Jak se chováte ke svému obleku vy? Dáváte mu veškerou potřebnou péči?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články