Slunečné a teplé počasí je konečně tady a nic nám nebrání v tom, abychom si během dne pořádně protáhli tělo, například ve fitku nebo klasickým během. Někdy se ale stane, že během fyzických aktivit dojde k nepříjemné křeči, většinou v lýtku. Čím jsou křeče způsobené a jak je můžeme ovlivnit?
Nesprávně provedený cvik a přetěžování
Křeče se objevují zejména tehdy, kdy nesprávným způsobem provedete daný cvik. Sval se napne tak, že vyvolá křeč. Je to jakýsi druh ochranného mechanismu těla, který zabrání zranění. Tělo dá také vědět o tom, kdy má dost a je přetížené. Proto, jakmile se křeč objeví, odpočiňte si.
Špatná strava
Také strava hraje velkou při sportu. Jestliže vám chybí minerály, tělo při sportu zareaguje křečemi. Ty se objevují také v tom případě, jestliže máte nedostatek hořčíku. Právě ten svaly potřebují k relaxaci svalů.
Nedostatek tekutin
Na křeče svalů má vliv také nedostatek tekutin. Zejména tekutiny a elektrolyty jsou při fyzických aktivitách velmi potřebné. Jakmile se při sportu začneme potit a nedodáme tělu tekutiny, dojde ke křečím.
Jak křečím zabránit?
Jak jsme již zmínili výše, dostatek tekutin je základ. Pamatujte si, že svaly se před jakoukoliv fyzickou aktivitou potřebují pořádně zahřát, takže nikdy rozcvičku nevynechávejte. Předejte tak možnému zranění. Také po cvičení je dobré všechny svaly protáhnout. Pokud ucítíte, že vás cvik bolí, nepříjemně bolí, zastavte. Nadměrné přetěžování vede ke křečím a možnému natržení svalu nebo šlach. Zaměřte se také na pestrou a bohatou stravu na minerály, zejména hořčík, jehož denní příjem by měl být 350 mg u mužů a u žen 300 mg.
Abyste své tělo udrželi v rovnováze a ve zdraví, všechny uvedené faktory musí spolu jít ruku v ruce. Zdravý životní styl je pro správnou funkci těla důležitý.
Zdroj foto: pixabay.com