fbpx

Řidičský průkaz již v 17? O projekt L17 je velký zájem

Řidičský průkaz již v 17?

Letošní rok přinesl revoluci v řízení motorových vozidel. Na silnici mohou vyrazit již sedmnáctiletí řidiči, ovšem pouze ve společnosti svého mentora.

Proč řídit již v 17 letech?

Získání řidičského průkazu před dovršením 18 let poskytuje mladým řidičům možnost získat zkušenosti mnohem dříve, převzít dovednosti a znalosti od svých mentorů a také uleví autoškolám, které se potýkají s náporem uchazečů o řidičské oprávnění po dovršení 18 let. Tento systém již úspěšně funguje například v Anglii, Německu, Nizozemsku a Rakousku.

Jak probíhá model L17?

Myšlenka modelu L17, jak se alternativně ke klasické autoškole říká, spočívá v tom, že mladí řidiči mají možnost usednout za volant před dovršením 17 let a osvojit si tak řidičské dovednosti. Uchazeč musí absolvovat klasickou výuku a výcvik v autoškole pro skupinu B a po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek může legálně řídit automobil. Ovšem dokud mu nebude 18 let, musí s ním do vozu vždy zasednout jeho mentor.

Kdo se může stát mentorem?

Mentor podle režimu L17 je člověk, který usedá na sedadlo spolujezdce po bok sedmnáctiletého řidiče a bedlivě sleduje jeho chování za volantem. Během jízdy mu je nápomocen a dělí se s ním o své rady. Tímto mentorem se ale nemůže stát kdokoliv, nýbrž pouze člověk, který splňuje následující body:

  • Je majitelem řidičského oprávnění pro skupinu B po dobu více jak 10 let.
  • Nemá momentálně zadržený řidičský průkaz.
  • V posledních pěti letech nebyl zbaven práva řízení vozidla na území České republiky, není ve výkonu správního trestu a ani nemá zákaz řízení motorových vozidel.
  • Nemá žádný bod v bodovém hodnocení.

Jakmile tyto body splňuje, může se daný jedinec stát oficiálním mentorem mladého řidiče a být zapsán do Evidenční karty řidiče L17. Sedmnáctiletý řidič může mít maximálně čtyři mentory. Jeden mentor může mít na starost více sedmnáctiletých řidičů najednou a nesmí na místo spolujezdce usednout pod vlivem alkoholu.

Jak si model L17 vede v České republice?

V USA je zcela běžné, že za volant usedají šestnáctiletí řidiči, v České republice je řízení osobních automobilů sedmnáctiletými řidiči novinkou, která vešla v platnost 1. ledna 2024. Za první měsíc letošního roku tuto možnost využilo 771 sedmnáctiletých, kteří se již nemohli dočkat vlastního řidičského průkazu. Osmnáctiletých řidičů, kteří v lednu letošního roku získali řidičské oprávnění, bylo 8 810. Do budoucna ale Ministerstvo dopravy odhaduje, že tuto možnost využije třetina všech dosavadních osmnáctiletých uchazečů o řidičský průkaz.

Kdo se do autoškoly v rámci L17 může přihlásit?

Svou přihlášku do autoškoly v rámci modelu L17 může zaslat kdokoliv, kdo je starší 15 a půl let. Závěrečnou zkoušku ale může složit až po dovršení 17 let věku, následně zažádat o vydání řidičského oprávnění a společně se svým mentorem po boku začít brázdit české silnice.

Dopad modelu L17 na silniční provoz

Podle ministra dopravy Martina Kupky se díky systému L17 může zvýšit bezpečnost silničního provozu. Za volantem totiž mladý řidič získá zkušenosti pod dohledem zkušeného řidiče a může se tak snížit počet nehod. Nejčastěji jsou těmito mentory začínajících, mladých a nezkušených řidičů jejich rodiče.

Pokud byste se mohli vrátit v čase a řidičské oprávnění získat dříve, využili byste možnost nového systému L17? Ministerstvo dopravy si od něj slibuje zvýšení bezpečnosti silničního provozu a také úlevu autoškolám. Abychom mohli vyvozovat nějaké závěry a posoudit, zda bude nehodovost začínajících řidičů skutečně nižší, je nutné ještě nějakou dobu počkat.

Zdroj textu: www.mdcr.cz, www.policie.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články