fbpx

Vytvořte si perfektní životopis, se kterým získáte vysněnou práci: Poradíme vám jak na to

Dobře vypadající životopis odvede při hledání zaměstnání polovinu práce. Pokud bude poutavý a reprezentativní, je mnohem pravděpodobnější, že si vám potenciální zaměstnavatel pozve na pohovor a dá vám šanci zapůsobit osobně. V dnešní době se obvykle při zájmu o pracovní poměr posílá strukturovaný životopis, který přehledně a stručně shrne důležité informace o vás, vaší dosavadní kariéře a schopnostech. V tomto článku vám poradíme, jak jej vytvořit, aby zaujal každého zaměstnavatele.

Základní informace, které by neměly chybět

Na úplném začátku byste pochopitelně měli uvést základní informace o sobě, tedy jméno, příjmení, datum narození, potažmo bydliště a neměly by chybět kontaktní údaje (telefonní číslo a e-mailová adresu). Vhodné je také připojit svoji aktuální fotografii, i přesto, že na vzhledu při hledání práce většinou nezáleží, fotografie může snáze zaujmout personalistu a také pomůže dotvořit celkový dojem z vaší osoby. Vyberte však spíše reprezentativně vypadající fotografii, vyvarujte se obrázkům z dovolené a podobných neformálních fotek. V případě zájmu můžete doplnit také rodinný stav, občanství či informace o zdravotním stavu, pokud je to relevantní.

Soupis dosaženého vzdělání

Další informací, která by určitě neměla v životopise chybět, je soupis doposud dosaženého vzdělání. To se uvádí v sestupném pořadí. Základní škola se obvykle neuvádí vůbec, uveďte ji pouze v případě, že je to vaše jediné dosavadní vzdělání nebo pokud šlo o speciálně zaměřenou či jinak významnou školu.

Pracovní zkušenosti a praxe

V další části uveďte vaše pracovní zkušenosti, které jsou relevantní. Pokud se hlásíte na post účetní, není nutné uvádět vaši brigádu v kuchyni apod. Stejně jako informace o vzdělání se uvádějí sestupně, tedy od nejaktuálnějšího zaměstnání po to první. Nezapomeňte také na případné praxe a brigády v oboru, ve kterém se o práci ucházíte. Pokud jste čerstvý absolvent a hledáte své první zaměstnání, můžete uvést také dobrovolné aktivity v rámci vašeho studia, studijní projekty a podobně.

Uveďte vždy délku zaměstnání, název nebo jméno zaměstnavatele, název pozice a stručný popis náplně práce. Pokud máte z minulými zaměstnavateli dobré vztahy, můžete uvést také jejich kontaktní údaje pro případné reference.

Další schopnosti

Na konec uveďte veškeré schopnosti, které mohou být ve výkonu práce užitečné. Zmiňte absolvování zajímavých vzdělávacích nebo rozvojových kurzů, školení, seminářů nebo workshopů. 

Sepište seznam vašich počítačových znalostí, zahrňte veškeré programovací jazyky a programy, které jste schopni ovládat. Nazapomeňte také na cizí jazyky. Vytvořte seznam jazyků a úrovně jejich znalosti. Pokud máte jazykové certifikáty a zkoušky, zmiňte je. Můžete také napsat, zda vlastníte řidičský průkaz, potažmo vozidla jakých skupin jste schopni obsluhovat. Pokud zde chcete zmínit ještě cokoliv dalšího, co by mohlo potenciálního zaměstnavatele zaujmout, udělejte to.

Vzhled životopisu

Životopis by měl vypadat zajímavě, nepište jej tedy v obyčejném Wordu písmem typu Calibri. Dejte si trochu práci s vizuální stránkou. Můžete použít také jemné podbarvení, barevné linie či jiné ozvláštnění. Je také možné si životopis vytvořit online podle nabízené šablony. Nebojte se životopis upravit tak, aby odrážel vaši osobnost, ale zároveň působil profesionálně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články