fbpx

Zbavte se stresu manuálními pracemi. Co děláte nejraději?

Vyhnout se stresu není snadné. Zvoní mobil. Kolegové stále něco potřebují. Rodina si žádá svůj díl naší pozornosti. V hlavě máme řadu neuskutečněných projektů. Do toho se rozbije auto a děti potřebují odvézt na tábor. Snadno se zamotáme do kolotoče stresu. Řešení je překvapivě snadné a příjemné.Věděli jste, že ruční práce odstraňují nepříjemné pocity?

Jak to funguje?

Při ručních pracích se ponoříme do jedné jediné činnosti. Tím odpadnou všechny vnější vlivy. Ať je to stres, starosti nebo obavy. Během manuální činnosti dochází k dokonalému uvolnění psychiky. Nezabýváme se negacemi, ale plně vnímáme energii z činnosti, která nás baví.Probouzíme systém odměn

Manuální práce probouzejí část mozku zvanou „systém odměn“. Díky tomu máme mnohem lepší pocit, když práci dokončíme. Lidstvo je od přírody tvůrčí a vynalézavé. Každý výrobek je pro nás vnitřním úspěchem a zdrojem radosti. Výsledky z manuální práce v nás vyvolávají radost z úspěchu, hrdost a uvolnění. Navíc získáváme čistou hlavu zbavenou starostí a odstup.

Mozek nestárne

Ruční práce zlepšují paměť a pozornost. Lépe se vyjadřujeme, rychleji přemýšlíme a snáze chápeme nové informace a vjemy. Je to způsobeno tím, že při tvoření nových věcí přemýšlíme komplexně jak nad výsledkem, tak nad postupem. Už během tvorby zkoumáme a řešíme, jak budeme pokračovat, plánujeme si další kroky a představujeme si, jak který krok ovlivní finální výsledek.

Navození flow

Často dochází k vyvolání tzv. „flow“. To je stav, kdy jsme plně ponoření do nějaké činnosti a na ničem jiném nám nezáleží. Cítíme se šťastní. Pracujeme automaticky a nic v okolí nás neruší. Během flow si mozek dokonale odpočine. Řada lidí dokonce prohlásila, že se po takové aktivitě cítí mnohem šťastnější.V roli meditace

U ručních prací jako je háčkování nebo pletení se můžeme bavit o specifickém způsobu meditace. Soustředíme se na svůj dech a posloucháme pouze cvakání jehlic o sebe. U práce se dřevem nám poslouží šoupání pilky o dřevo a sypání pilin.

Jaké manuální práce jsou pro odbourávání stresu ideální?

Mezi ideální činnosti patří hudba, umění, četba knih, řemesla nebo domácí opravy. Z hlediska odpočinku i rozvoje mozku sem spadají také meditace. Osobně vřele doporučuji práci na zahrádce. Ať už je to přesazování rostlin, kopání záhonku nebo sekání trávy. Velkým pomocníkem při boji se stresem je dřevo. Takové restaurování starých dřevěných dekorací nebo výroba drobnějšího nábytku je velmi příjemné odreagování se.

Pozor na monotónnost

Někdy je činnost natolik jednoduchá, že se na ni nepotřebujeme přímo soustředit. Místo toho, abychom se ponořili do flow, však přemýšlíme nad svými potížemi. Stává se to, aniž bychom si to uvědomovali. Chystáme si materiál v dílně, ve svěráku prkno a hle, najednou už přemýšlíme o zítřejší poradě, o termínu, který klepe na dveře. Stále jsme se nepustili do práce. Už předem je jasné, že to nestihneme a klient bude naštvaný… Ne. Takhle ne. Aby ruční práce opravdu působily blahodárně na psychiku, musíme všechny trable vypustit.Dovolte si odstoupit

Když máme starostí nad hlavu, je těžké vystoupit z kruhu a dopřát si opravdový relax. Ale věřte mi, že je to to nejlepší, co můžeme udělat. Vyhneme se tak zbytečným chybám a přešlapům. Termíny nikam neutečou. Máme dost času, i když to tak nevypadá. Mnohem lépe uděláme, když popadneme kytaru nebo hoblík a pustíme se do práce. Když budeme dál sedět za stolem a lámat si hlavu s „neřešitelným“ problémem, jen tak na to nepřijdeme. S čistou hlavou jde všechno líp.

Manuální práce jsou přítelem pro naši duševní pohodu a vnitřní vyrovnanost. Jakým způsobem odpočíváte vy, pánové?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články