fbpx

Jaký je rozdíl mezi septikem a žumpou?

Bydlení v rodinném domě je ideální pro toho, komu nevadí práce navíc. Stále je co dělat, je to vlastně nekončící sled činností, které začínají na jaře a končí na podzim. Jakým způsobem bývá vyřešen odvod odpadních vod z domu?

A co s odpadní vodou?

Už jste někdy viděli v akci fekální vůz? Pro dítka je to nevídaný zážitek, byť tedy ne příliš voňavý. Obvykle se toto speciální vozidlo využívá k čištění septiků a žump u domu, který není napojený na veřejnou kanalizaci. Ne vždy je to totiž možné. Pak je třeba odvod odpadních vod ze záchodu, koupelny a kuchyně řešit právě speciální nádrží, a to buď zmíněnou žumpou, či septikem. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Septik

Septik neboli senkrubna slouží pro částečné čištění odpadní vody. Pro svou správnou funkci má dvě až tři komory. Nejmodernější septiky jsou tříkomorové z plastu, které pracují na základě biomechanického čištění. Odpadní voda totiž postupně přetéká z komory do komory, v nichž probíhá sedimentace kalu. Ten se pak pomocí bakterií rozkládá na jednodušší látky, z nichž část je pak odvážená fekálním vozem.

Žumpa

Naproti tomu žumpa je bezodtoková nádrž, která musí být dokonale izolovaná a vodotěsná. Umístěná bývá v zemi a její obsah je pravidelně vyvážen fekálním vozem. Pro výrobu žumpy se využívá obvykle železobeton, který tvoří její skelet. Použit může být i plast. Žumpy se vyrábějí s jednou, dvěma nebo třemi komorami. Nejlepší je nechat montáž betonové žumpy Ostrava na odbornících, kteří vědí, jak na to. Nutné je totiž vypočítat potřebný objem žumpy podle počtu osob, průměrné denní spotřeby vody a intervalu vyvážení žumpy.

Montáž betonové žumpy Olomouc předpokládá vybrat vhodné místo na umístění nádrže. Mělo by být tam, kde je možný pohodlný přístup fekálního vozu, který musí žumpu pravidelně vyvážet.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články