fbpx

Znáte mužský antikoncepční gel? Vyzkoušeli byste ho?

Co je mužský antikoncepční gel

Když dojde na ochranu proti početí, mají ženy mnohem více možností ochrany než muži. Vědci, kteří vyvíjejí novou hormonální antikoncepci pro muže, ale možná brzy přinesou revoluci.

První testy pilulek pro muže probíhaly již v minulém století

První pokusy o vyvinutí mužské hormonální antikoncepce začaly probíhat již v 70. letech 20. století. Vědci se snažili přijít na to, jak snížit produkci spermií. Bohužel byly všechny pokusy neúspěšné a první testování pilulek pro muže odhalilo řadu vedlejších účinků včetně poškození jater, přibírání na váze, nadměrné tvorby akné a zvýšeného rizika výskytu kardiovaskulárních chorob.

Mužská hormonální antikoncepce

Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy.Na jakém principu a v jaké formě by vlastně mužská hormonální antikoncepce byla založená? Vypadá to, že odpověď na tuto otázku budeme znát již brzy. Aktuálně totiž probíhá testování hormonální antikoncepční metody pro muže, jež má podobu gelu a je založena na tom, že potlačuje tvorbu spermií.

Název a princip fungování

Gel pro muže, který by zabraňoval nechtěnému oplodnění, prozatím nese jméno NES/T. Než, a pokud vůbec, bude uveden na trh, může se to ale změnit. Aby se totiž dalo skutečně prohlásit, že je gel účinný a spolehlivý, je nutné provést další testování. Nicméně to dosavadní dopadlo nad očekávání dobře. Gel obsahuje nestoron, což je syntetická varianta progesteronu, a testosteron. V názvu přípravku se tak odráží obě látky, které obsahuje. Po aplikaci dochází k omezení tvorby spermií a to dokonce mnohem rychleji než další metody antikoncepcí pro muže.

Jak často a kam se gel aplikuje?

Antikoncepční gel se aplikuje jednou denně na ramena a k potlačení tvorby spermií dochází již po několika týdnech.

Průběh dosavadního testování

Testování se účastní celkem 222 mužů od 18 do 50 let. Každý z nich si antikoncepční gel denně aplikuje na obě lopatky a každé čtyři týdny jsou podrobeni testování. Po dvanácti týdnech 86 % všech účastníků studie vykazovalo počet spermií pod hranicí, která stanoví, že muž je plodný. Kromě poklesu spermií ale nedošlo k výskytu vedlejších účinků či potlačení libida.

 

Tým, který se studii věnuje, je tímto výsledkem mile překvapen, protože se jeho členové obávali, že nástup účinků gelu bude mnohem pomalejší. Za pozitivní výsledky může použití nestoronu. Dříve se totiž používal pouze testosteron, jenomže se ukázalo, že vyvolával celou řadu vedlejších účinků.

Přínosy pro ženy

Partnerkám mužů, kteří se účastní studie, se ohromně ulevilo, že mohou vysadit hormonální antikoncepci. V případě, že testy a studie dopadnou dobře, je jasné, že by měl mužský hormonální antikoncepční gel ohromný přínos také pro ženy. Mnoho z nich totiž má potíže způsobené právě neustálým užíváním hormonální antikoncepce, která má vliv na celé jejich tělo.

Vasektomie nebude jedinou možností

Pokud se antikoncepční mužský gel osvědčí, oddychnou si samozřejmě i pánové. Budou se moct oddávat sexuálním hrátkám se svou partnerkou, případně být sexuálně aktivní i s více partnerkami, a to bez obav z toho, že se neplánovaně stanou otcem. Dosud je jedinou skutečně spolehlivou ochranou pro muže vasektomie. Kondomy totiž mají účinnost pouze 98 % a je důležité si uvědomit, že během jejich používání může dojít k celé řadě nepředvídatelných věcí. Na mysli máme prasknutí, sklouznutí a podobně.

Pokud by se hormonální antikoncepční gel pro muže ukázal skutečně jako možná ochrana proti početí, šli byste do toho? Dosud se neprojevily žádné vedlejší účinky a je nepravděpodobné, že by došlo k ovlivnění libida. Jeho používání bude vyžadovat pouze důslednost a aplikovat vám ho může klidně vaše partnerka.

Zdroj textu: www.washingtonpost.com, www.nbcnews.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články