fbpx

Vyberte si kravatu. A správně!

Selekce kravaty patří mezi základní znalosti při volbě gentlemanova šatníku. Říkáte si, že je přece jedno, jak je kravata uvázaná, jakou má barvu či délku? To je omyl! Kravata není jen synonymem pro nudné kancelářské oblečení, ale značí mnohem víc. Pojďme se společně podívat, podle jakých pravidel se kravata vybírá.

Délka

Než se vůbec přesuneme k designu a vzhledu kravaty, pozastavíme se u etikety a bontonu. Kravata, drazí pánové, nikdy nekončí až u rozkroku. A naopak, není to dětský bryndáček. Kravata nesahá do poloviny hrudníku. Správná délka jsou zhruba dva centimetry nad sponou opasku.Barva

Pravidla pro vhodnou volbu kravaty jsou obšírná. Nikoli však neřešitelná. Okamžik výběru je naopak zábavou a hrou. Jaká pravidla to jsou? Kravata nikdy nesmí být světlejší než košile. Současně musí být tmavší než oblek. A není to žádná věda! Bílá košile se hodí na takřka kteroukoli příležitost. Volba obleku a kravaty už je pak maličkostí.

Materiál

Nejznámějším a zároveň nejoblíbenějším materiálem využívaným pro kravaty je hedvábí. Takové kravaty jsou hladké a příjemné na dotek. Setkat se však můžeme i s kravatami pletenými, které se obvykle vyrábějí z mikrovlákna nebo polyesteru. Na kravatách z polyesteru je bohužel po čase vidět jakási lacinost, které se chceme vyhnout. Protože na každou příležitost se hodí jiný typ kravaty, doporučujeme vám kravatu hedvábnou, která je lesklá, a kravatu z mikrovlákna, která je matná.Rozdíl mezi širokou a úzkou kravatou

Věděli jste, že je rozdíl mezi úzkou a širokou kravatou? Úzká se nosí na casual akce. Užijete ji tedy například do práce, na rauty, běžné nošení, jste-li vyznavači obleku za každé příležitosti, nebo na rande. Naopak široká kravat se hodí na svatby, pohřby, do divadla, pohovory nebo pracovní schůzky.

“Čím je akce honosnějšího rázu, tím širší kravatu volíme.”

Vzor

Při selekci kravaty nemusíme zůstávat kretivně zcela při zemi. K vhodné příležitosti neváhejme sáhnout po barevných vzorech a motivech. Proužky nebo puntíky jsou sympatické a budí zájem vašeho okolí. Potisky jsou populární součástí kravaty a vhodně doplňují celý outfit. Ale mějte se na pozoru! Rozhodně byste se měli vyvarovat obrázkům kačenek, ananasů, autíček a jiných podobných infantilních záležitostí. Je sice vtipné, pokud podobný dárek dostanete pod stromeček, avšak musíte myslet na to, že šlo o vtip. Pokud chcete působit seriózně a budit respekt, nechte si takovou kravatu na večeře v rodinném kruhu. Do společnosti je neberte. Opatrnosti není nazbyt ani v případě výběru košile. Pokud máte vzorovanou kravatu, měli byste zůstat u střídmé jednobarevné košile. Kombinovat dva různé vzory není dobrý nápad.Podle čeho si svou kravatu vybíráte vy? Máte na všechny příležitosti tu samou, nebo se naopak v selektování a kombinování s oblekem vyžíváte? Lze váš počet kravat označit za sbírku či jen za nutnou zásobu?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články